Fycompa

FycompaFycompa je liek patriaci do skupiny antiepileptík, jeho účinnou látkou je zlúčenina perampanel.

Princíp lieku Fycompa


Perampanel účinkuje na centrálny nervový systém, ktorý účinkuje na určité receptory v mozgu, presnejšie povedané ide o glutamátovej AMPA receptor.

Účinok zlúčeniny stabilizuje centrálny nervový systém a znižuje riziko vzniku záchvatov.

Použitie

Tento liek sa využíva najmä na liečbu niektorých foriem epilepsie ako prevencia opakovania epileptických záchvatov.

Zvyčajne nie je liekom prvej voľby a skôr sa používa v kombinácii s inými antiepileptikami.

Podávanie

Vždy záleží na odporúčaní ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia sa nesmie liek nikdy užívať.

Preparát existuje vo forme tabliet o sile 2-12 miligramov. Zvyčajná dávka dospelého človeka je prísne individuálne, väčšinou sa navyšuje postupne a pohybuje sa okolo 4-12 miligramov denne.

Tableta sa prhlta v vcelku a zapíja sa pohárom vody. Fycompu môže pacient užívať s jedlom alebo bez jedla. Tableta sa nehryzie, nedrví ani nedelí.

Tablety sa nedajú presne rozdeliť, pretože nemajú deliacu ryhu. Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Fycompa môže vyvolať nežiaduce účinky v podobe ospalosti, zmeny nálad, motanie hlavy, nervozity, pocit závratu a bolestí hlavy.

Pomerne často boli popisované aj tráviace ťažkosti (bolesti brucha, nevoľnosť), rozmazané videnie, bolesti chrbta a poruchy chôdze.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. zvýšená alebo znížená chuť do jedla, prírastok na telesnej hmotnosti, pocit agresivity, hnevu, podráždenia, úzkosti alebo zmätenosti, ťažkosti s chôdzou alebo iné problémy s rovnováhou (ataxia, porucha chôdze, porucha rovnováhy), pomalá reč (dyzartria), rozmazané videnie alebo dvojité videnie (diplopia), pocit točenia (vertigo), nevoľnosť (nauzea), pocit veľkej únavy (vyčerpanosť), pád.

Menej časté vedľajšie účinky sú myšlienky na sebapoškodenie alebo na ukončenie vlastného života (samovražedné myšlienky), pokus o ukončenie vlastného života (pokus o samovraždu).

Ak sa objavia u pacienta tieto príznaky je nutné kontaktovať okamžite lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button