Etruzil

EtruzilEtruzil je liek, ktorý je využívaný v onkológii na liečbu rakoviny prsníka. Patrí do skupiny cytostatiká a jeho účinnou zložkou je letrozol.

Princíp lieku Etruzil


Letrozol funguje ako inhibítor enzýmov známych ako aromatázy, ktoré v ľudskom tele pomáhajú vytvárať ženské pohlavné hormóny (estrogény).

Preto po podaní letrozolu u ženy klesne koncentrácie estrogénov.

Využitie

Etruzil je hormonálny (alebo endokrinný) liek, ktorého využitie nájdeme na liečbu niektorých foriem rakoviny prsníka.

Bolo totiž zistené, že niektoré typy rakoviny prsníka pre svoj rast a množenie potrebujú ženské pohlavné hormóny a pri ich nedostatku je rast nádorového tkaniva utlmený.

Samozrejme, je využívaný aj na zabránenie návratu rakoviny. Liek sa používa aj na zabránenie šírenia nádoru prsníka do iných častí tela u pacientok s pokročilým karcinómom prsníka.

Podávanie

Tento liek sa nesmie užívať bez odporúčania lekára, zvyčajne onkológa. Vyrába sa v podobe tabliet o sile 2,5 miligramu a bežná dávka pre dospelú ženu je 1 tableta denne.

Tabletu možno užívať s jedlom alebo aj bez jedla, má sa prehltnúť celá a zapiť pohárom vody alebo inej tekutiny.

Liek sa užíva každý deň tak dlho, ako povie lekár pacientky. Možno bude potrebné, aby pacientka užívala liek mesiace alebo, ba dokonca aj roky.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Etruzil môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každej pacientky.

Väčšina vedľajších účinkov je slabá až stredne silná a spravidla zmizne po niekoľkých dňoch až týždňoch liečby.

Etruzil svojim ovplyvnením hormonálnej rovnováhy v tele ženy spôsobuje pomerne často nepríjemné vedľajšie účinky ako sú návaly horúčavy, bolesti hlavy, bolesti svalov, tráviace ťažkosti (vracanie, zápcha, hnačka) a pocity slabosti. Pokles koncentrácie estrogénov zvyšuje riziko vzniku osteoporózy.

Okrem toho, užívanie lieku môže u niektorých žien spôsobiť zvýšenie pečeňových testov. U niektorých pacientkach nemožno vylúčiť vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú opuchy, najmä tváre a hrdla.

Liek nesmú užívať pacientky počas menštruácie, tehotenstva a ani dojčenia.

Okrem toho nie je vhodný pre pacientky, ktoré sú mladšie ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button