Ecalta

EcaltaEcalta je liek, ktorý sa používa na liečbu závažných plesňových infekcií. Patrí do skupiny antimykotiká a jeho účinnou zložkou je anidulafungín.

Princíp lieku Ecalta


Anidulafungín je látka, ktorá účinkuje proti plesniam. Zlúčenina zablokuje metabolizmus plesní a tým potláča normálny vývoj bunkových stien húb.

V prítomnosti Ecalty majú bunky húb neúplné alebo poškodené bunkové steny, čo ich robí krehkými alebo neschopnými rásť.

Výsledkom tohto všetkého je smrť plesňových buniek.

Využitie

Ecalta sa používa u dospelých pacientov na liečbu druhu mykotickej infekcie krvi a iných vnútorných orgánov nazývanej invazívna kandidóza, najmä vtedy, keď sa plesne dostali do hlbokých tkanív v tele.

Kandidóza je skupina ochorení spôsobených kvasinkami. Ich priebeh je väčšinou chronický a najčastejšie postihujú sliznicu a kožu.

Túto infekciu spôsobujú bunky húb (kvasinky) nazývané Candida. Liek môže mať určitý efekt aj proti aspergilovým infekciám.

Podávanie

Liek Ecalta sa môže podávať iba podľa rozhodnutia lekára. Preparát sa vyrába v podobe prášku, z ktorého sa pripraví roztok na intravenózne podanie v podobe infúzie.

Liečba začína prvý deň dávkou 200 mg (úvodná nasycovacia dávka).

Ďalej sa pokračuje dennou dávkou 100 mg (udržiavacia dávka). Podávanie infúzie bude trvať aspoň 1,5 hodiny pri udržiavacej dávke a 3 hodiny pri nasycovacej dávke.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Ecalta môže mať niekoľko nežiaducich účinkov, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

No napriek tomu ide zväčša o menej závažné vedľajšie účinky a pacient sa nemusí obávať o svoje zdravie počas užívania lieku. Po jeho aplikácii sa pomerne často objavujú bolesti hlavy, pocity nevoľnosti, nechutenstvo, hnačka a zvracanie.

U niektorých ľudí môže dôjsť k poškodeniu pečene so zvýšením pečeňových testov, a niekedy sa môže objaviť aj hypokaliémia (nízka hladina draslíka v krvi), kŕče a dýchavičnosť.

Vylúčiť nemožno ani vznik alergických reakcií vrátane nebezpečného anafylaktického šoku.

Liek sa neodporúča pacientom, ktorí sú mladší ako 18 rokov. Okrem toho sa neodporúča ani ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Liek obsahuje fruktózu, a preto nie je vhodný pre určitú skupinu pacientov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button