Dulcolax

DulcolaxDulcolax je voľne predajný liek, ktorý sa používa na liečenie zápchy, Tento liek patrí do skupiny laxatíva, čo sú preháňadlá. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina bisakodyl.

Princíp lieku Dulcolax


Po požití preparátu sa do čriev dostane bisakodyl, kde začne zvyšovať sekréciu vody a iónov do dutiny čreva.

To vedie k zvýšeniu objemu stolice a k zrýchleniu črevných pohybov. Celkovým výsledkom je laxatívne pôsobenie.

Využitie

Zápcha je choroba, ktorú už každý zažil a musel siahnuť po nejakom lieku. Tým liekom môže byť práve Dulcolax.

Okrem toho, že lieči pacientoch trpiacich zápchou, je často využívaný aj pri príprave na diagnostické vyšetrenia (napríklad vyšetrenie konečníka rektoskopom alebo niektoré brušné operácie), pri pred a pooperačnej liečbe a pri stavoch, kedy je potrebné uľahčiť vyprázdnenie.

Podávanie

Dulcolax sa vyrába v podobe tabliet a bežná dávka pri zápche pre dospelého človeka a detí nad 10 rokov sú 1-2 tablety pred spaním.

Pri detí od 2 do 10 rokov je to jedna tableta denne.  Laxatívny účinok by sa mal prejaviť ráno ďalšieho dňa.

Okrem tabliet existuje tento liek aj v podobe čapíkov a bežnou dávkou je 1 čapík denne (večer). Pri príprave na diagnostické vyšetrenie a predoperačnú prípravu sa odporúčajú 2 tablety 2x denne (ráno a večer) a 1 čapík nasledujúce ráno.

Liek by sa nemal užívať u pacientoch, ktorí majú akútne brušné príhody vrátane zápalu slepého čreva alebo akútne zápalové ochorenie čriev, a taktiež mali niekedy závažnú bolesť brucha spojenú s nevoľnosťou a vracaním.

Nevýhody

Dulcolax môže vyvolať vedľajšie účinky (najmä problémy s bruchom, tráviacim traktom). Medzi najčastejšie patrí hnačka, kŕče v bruchu, bolesť brucha a nevoľnosť.

V niektorých prípadoch sa môže dostaviť závrat, nepríjemný pocit v bruchu (brušný dyskomfort), vracanie, krv v stolici, nepríjemný pocit v oblasti konečníka (anorektálny dyskomfort), mdloby.

Pri predávkovaní môžu vyvolať silné hnačky a viesť k dehydratácii pacienta. Preto sa odporúča prijímať dostatočné množstvo tekutín.

V prípade, že pacient užíva Dulcolax a prejavili sa u neho závraty alebo mdloby, nemusí to byť spôsobené liekom.

Tieto vedľajšie účinky môžu súvisieť so zápchou (sťažená stolica, bolesť brucha) a nie nevyhnutne s podávaním samotného bisakodylu.

Používanie čapíkov môže viesť k bolestivým pocitom a lokálnemu podráždeniu, hlavne v oblasti konečníka a pri ulceróznej proktitíde.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button