Depocyte

DepocyteDepocyte je liek využívaný v hematológii k terapii niektorých krvných zhubných ochorení. Účinná látka preparátu je zlúčenina cytarabín.

Princíp lieku Depocyte


Cytarabín je analóg (látka chemicky podobná) nukleotidu cytidínu, ktorý je zložkou DNA. Po podaní tlmí syntézu DNA a tým je narušené delenie buniek.

Vyššiu účinnosť má liek na rýchlo sa deliace nádorové bunky.

Použitie

Depocyte sa využíva najmä u lymfomatóznej meningitídy, čo je nebezpečná forma niektorých lymfómov a leukémií, kedy nádorové bunky napadnú mozgové pleny (meningy).

Lymfomatózna meningitída je stav, pri ktorom nádorové bunky lymfomatického tkaniva prenikajú do kvapaliny alebo membrán, ktoré obklopujú mozog a miechu.

Podávanie

Daný preparát sa vyrába ako suspenzia určená na intratekálne podanie (tj. aplikácie priamo do mozgovomiechového moku), pričom vstup sa môže vytvoriť napr. lumbálnou punkciou.

Dávkovanie je prísne individuálne, liečba spadá do kompetencie skúseného hematológa a bez jeho odporúčania nesmie byť liek aplikovaný.

Tento liek sa nesmie podávať žiadnym iným spôsobom. Injekcie sa podávajú pomaly počas 1-5 minút a po podaní injekcie sa od pacienta môže vyžadovať, aby si na hodinu ľahol do rovnej polohy.

Daný preparát sa nesmie podávať tehotným ženám, pretože môže poškodiť nenarodené dieťa.

Ženy schopné otehotnenia musia používať spoľahlivé antikoncepčné metódy, aby sa vyvarovali tehotenstvu počas liečby.

Ženy nesmú dojčiť počas liečby, pretože by liek mohol preniknúť do materského mlieka. Počas liečby je zakázané viesť vozidlo a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Depocyte môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejší je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni.

Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek.

Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, horúčky, opuchy tkanív, bolesti svalov, zvýšenie pečeňových testov, neinfekčné zápaly pľúc a alergické reakcie, závraty, chvenie, krče, slabosť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button