Cyramza

CyramzaCyramza je liek určený na liečenie rakoviny a obsahuje liečivo ramucirumab, ktoré je monoklonálnou protilátkou. Tento liek patrí do skupiny cytostatík.

Princíp


Ramucirumab je špeciálna bielkovina, ktorá vie rozpoznať a naviazať sa na inú bielkovinu, ktorá sa nachádza v krvných cievach a volá sa „VEGF 2 receptor“.

Tento receptor je potrebný pri tvorbe nových krvných ciev. Aby mohla rakovina rásť, potrebuje si vytvárať nové krvné cievy.

Tým, že sa liek naviaže na „VEGF 2 receptor“ a zablokuje ho, zabráni zásobovaniu rakovinových buniek krvou.

Využitie

Cyramza sa používa pri liečbe pokročilej rakoviny žalúdka (alebo rakoviny spojenej s pažerákom a žalúdkom) u dospelých, u ktorých sa ochorenie zhoršovalo po predchádzajúcej liečbe s protirakovinovými liekmi a pre ktorých liečba Cyramzou v kombinácii s paklitaxelom nie je vhodná.

Podávanie

Cyramza sa podáva vo forme roztoku vnútrovenózne.

Dĺžka podania sa pohybuje okolo 60 minút.

Správne množstvo Cyramzy potrebné na liečbu vášho ochorenia vypočíta ošetrujúci lekár, alebo nemocničný lekárnik v závislosti od vašej telesnej hmotnosti.

Nevýhody

Dajte svojmu lekárovi okamžite vedieť, ak sa u vás vyskytnú ktorékoľvek z nasledujúcich vedľajších účinkov, ktoré boli pozorované v priebehu liečby Cyramzou.

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí:

  • perforácia črevnej steny: je to prederavenie, ktoré sa vytvorí v žalúdku, tenkom alebo hrubom čreve. K príznakom patrí silná bolesť brucha, nevoľnosť (vracanie), horúčka alebo zimnica.
  • závažné krvácanie v črevách: príznaky môžu zahŕňať mimoriadnu únavu, slabosť, závrat alebo zmenu farby stolice.
  • krvné zrazeniny v cievach: cievne krvné zrazeniny môžu viesť k infarktu myokardu alebo mozgovej príhode. Príznaky infarktu môžu zahŕňať bolesť alebo ťažobu v hrudi. Príznaky mozgovej príhody môžu zahŕňať náhlu necitlivosť alebo slabosť ramena, nohy alebo tváre, pocit zmätenosti, ťažkosti s rozprávaním alebo pochopením druhých, náhle ťažkosti s chôdzou, stratu rovnováhy alebo koordinácie pohybov, či náhly závrat.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cyramza

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button