Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Copalia

CopaliaCopalia je kominovaný liek, ktorý sa využíva pri liečbe vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnými látkami sú valsartan a amlodipín

Princíp lieku Copalia


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k poklesu krvného tlaku.

Amlodipín patrí do skupiny liekov známych ako blokátory kalciových kanálov, ktoré majú má efekt na hladkú svalovinu ciev vrátane svaloviny srdcových vencovitých tepien. Látka svalovinu uvoľní, tým rozšíri priemer ciev a zníži odpor prúdiacej krvi.

Valsartan patrí do skupiny liekov známych ako sartany (antagonisti receptorov angiotenzínu II), ktoré pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak.

Angiotenzín II je látka v ľudskom tele, ktorá spôsobuje zúženie ciev, a tým spôsobuje zvýšenie krvného tlaku.

Valsartan pôsobí tým, že blokuje účinok angiotenzínu II. Výsledkom je uvoľnenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Využitie

Copalia sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Liek je vhodný skôr u pacientov, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet.

Kombinovaný preparát umožní podať dve účinné zložky v jednej tablete a tým zvýšiť ochotu pacienta liek užívať.

Vysoký krvný tlak zvyšuje záťaž na srdce a tepny. Ak sa nelieči, môže poškodiť cievy v mozgu, srdca, obličiek a môže spôsobiť mŕtvicuzlyhanie srdca alebo zlyhanie obličiek.

Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko výskytu srdcového infarktuZníženie krvného tlaku na normálne hodnoty znižuje riziko vzniku týchto ochorení.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Copalia sa vyrába vo forme tabliet o rôznej sile, najnižšia je 5/80 miligramov (5 mg amlodipínu + 80mg valsartanu) a najsilnejšia je 10/160 miligramov.

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Copalia môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patrí chrípkaupchatý nos, bolesť hrdlabolesti hlavyúnava, ale aj tráviace ťažkosti (bolesť brucha, nevoľnosť, hnačka, zápcha).

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prudké zníženie. Sartany majú inak efekt aj na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. spironolaktón) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Blokátory kalciových kanálov môžu okrem toho spôsobiť opuchy dolných končatín.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú dýchavičnosť, nízky krvný tlak, vyrážky, svrbenie kožeopuch tváre, jazyka alebo hltana.

Liek Copalia nesmú užívať pacienti, ktorí majú výrazne nízky krvný tlak, zúženú aortálnu chlopňuzávažné ochorenie pečene alebo obličiek.

Okrem toho liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov a ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button