Cisplatin
Cisplatin patrí do skupiny liekov nazývaných cytostatiká a účinnou látkou je cisplatina.
Princíp
Cytostatiká sú látky, ktoré sa používajú na liečbu nádorových ochorení a hemoblastóz. Ich účinkom je zastavenie rastu nádorových buniek.
Keďže tento proces je nešpecifický, postihuje aj zdravé bunky. Rôzne typy nádorov sú odlišne citlivé na chemoterapiu.
Využitie
Využíva sa na liečbu pokročilého alebo metastázujúceho karcinómu semenníkov, vaječníkov, močového mechúra, skvamocelulárneho karcinómu hlavy a krku, nemalobunkového a malobunkového karcinómu pľúc.
V kombinácii s rádioterapiou je liek indikovaný na liečbu rakoviny krčka maternica. Môže sa používať v monoterapii alebo v kombinovanej liečbe.
Podávanie
Cisplatin má podávať iba odborník na liečbu rakoviny. Koncentrát sa riedi roztokom chloridu sodného, ktorý obsahuje glukózu. Podáva sa výlučne do žily (intravenózne). Nesmie prísť do kontaktu so žiadnym materiálom obsahujúcim hliník.
Odporúčaná dávka závisí od vašeho zdravotného stavu, od očakávaných účinkov liečby a od toho či ide o podanie samotnej Cisplastiny (monoterapia) alebo v kombinácii s inými liekmi (kombinovaná chemoterapia).
Nevýhody
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky lieku patrí pretrvávajúca závažná hnačka alebo vracanie, stomatitída/mukozitída, opuch tváre, pier alebo hrdla, nevysvetliteľné príznaky postihujúce dýchací systém (neproduktívny kašeľ, ťažkosti s dýchaním alebo šelesty vznikajúce pri dýchaní), ťažkosti s prehĺtaním, nezvyčajná tvorba modrín alebo krvácanie, príznaky infekcie (bolesť hrdla a vysoká teplota) a taktiež aj nepríjemný pocit v okolí alebo v mieste vpichu počas podávania infúzie.
K ďalším veľmi častým nežiadúcim účinkom patrí leukopénia, trombocytopénia, anémia, anúria, urémia a znížená hladina elektrolytov (hlavne sodíka).
Použité zdroje: základné zdroje textu