Cefixime

CefiximeCefixime je liek patriaci medzi antibiotiká, ktoré možno zaradiť do skupiny cefalosporíny 3. generácie. Účinnou zložkou preparátu je cefixim.

Princíp lieku Cefixime


Cefixim je výnimočný tým, že narúša schopnosť bakteriálnych buniek (spôsobujúce infekcie) vytvárať bunkovú stenu, ktorá ich chráni pred okolím a tým ich priamo zabíja.

Postihuje viacero bakteriálnych kmeňov vrátane stafylokokov, streptokokov a pseudomonád.

Využitie

Preparát Cefixime sa môže podávať pri infekcii stredného ucha, pri nekomplikovanej akútnej infekcie močového mechúra a pri nekomplikovanej infekcie obličiek.

Okrem toho má využitie aj na liečbu infekcie vyvolávajúcej náhle zhoršenie dlhotrvajúceho zápalu priedušiek.

Podávanie

Záleží na rozhodnutí lekára, bez jeho vedomia nesmie byť liek podávaný. Cefixime existuje v podobe tabliet o sile 400 miligramov a v podobe prášku na rozpustenie vo vode na prípravu perorálneho roztoku.

Odporúčaná dávkovanie pre dospelých a dospievajúcich starších ako 12 rokov je 400 mg denne rozdelených na dve dávky po 200 mg každých 12 hodín.

Tableta (400 mg) sa môže rozdeliť na rovnaké dávky (dve polovice). Starším pacientom možno podávať rovnakú dávku, aká je odporúčaná pre dospelých.

V prípade závažnej poruchy obličiek sa musia vykonať funkčné skúšky a prispôsobiť dávka. Liečebný cyklus obvykle trvá 7 dní.

Podľa závažnosti infekcie sa môže predĺžiť až na 14 dní. U akútnej nekomplikovanej cystitídy (zápal močového mechúra) žien je doba liečby 1–3 dni. Tablety sa majú užiť s dostatočným množstvo vody, nezávisle od jedla.

Liek sa musí opatrne podávať pacientom citlivým na penicilín. Pri výskyte kožných reakcií sa musí užívanie okamžite zastaviť.

Podávanie lieku môže znížiť účinnosť perorálnej antikoncepcie, vtedy sa odporúča doplniť nehormonálnu bariérovú antikoncepciu.

Liek sa nemá predpisovať dojčiacim matkám a deťom mladších ako 12 rokov. U tehotných žien o liečbe rozhoduje lekár.

Predtým, ako začnete užívať liek Cefixime, je nutné obrátiť sa na svojho lekára v prípade, že pacient mal niekedy kolitídu (zápal hrubého čreva) alebo má problémy s obličkami.

Nevýhody

Tento preparát je väčšinou dobre znášaný, niekedy sa objavia tráviace ťažkosti v podobe hnačky, nevoľnosti, vracania, bolesti brucha.

Taktiež môžu pacienta postihnúť bolesti hlavy, zvýšenie pečeňových testov, kožná vyrážka alebo menej závažné alergické reakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button