Cefepim

Cefepim

Cefepim je antibiotikum zo skupiny cefalosporíny štvrtej generácie a jeho účinnou látkou je zlúčenina cefepim.

Princíp lieku Cefepim


Cefepim narúša schopnosť bakteriálnych buniek (ktoré spôsobujú infekcie) vytvárať bunkovú stenu, ktorá ich chráni pred okolím a tým ich priamo zabíja.

Postihuje celý rad bakteriálnych kmeňov vrátane stafylokokov, streptokokov a pseudomonád.

Využitie

Cefepim je liek, ktorý sa používa u dospelých a detí.

U detí nad 12 rokov a u dospelých pacientoch je tento liek predpisovaný na liečbu infekcie pľúc (zápal pľúc), komplikovanej infekcie močových ciest (vrátane zápalov obličiek), komplikovanej infekcie brušnej dutiny a zápalu výstelky brušnej dutiny (peritonitída) spájaný s dialýzou.

Deti vo veku od 2 mesiacov do 12 rokov s telesnou hmotnosťou do 40 kg môžu užívať liek pri komplikovanej infekcie močových ciest (vrátane zápalov obličiek), infekcie pľúc (zápal pľúc) a infekcie membrán pokrývajúce mozog (bakteriálna meningitída).

Taktiež sa využíva u pacientoch pri liečbe horúčky neznámeho pôvodu so zníženou odolnosťou pacienta, pri liečbe otravy krvi (bakterémia), hnisavých infekcií kože, u brušných infekcií a u febrilnej neutropénie.

U dospelých pacientoch je možne požiť liek pri liečbe akútnej infekcie žlčníka.

Podávanie

Liek sa vyrába v podobe roztoku o sile 1 a 2 gramy, ktorý sa podáva ako pomalá injekcia alebo infúzia. Bežná dávka pre dospelého človeka sú 1-2 gramy prípravku aplikovanej priamo do žili každých 12 hodín.

Za určitých okolností je možné podať liek i priamo do svalovov. Liečba trvá 7 až 10 dní.

Podanie lieku bez odporúčania lekára je zakázané.

Ak je to potrebné, liek môže byť podaný v kombinácii s iným antibiotikom.

Nevýhody

Ako aj u ostatných cefalosporínov, tak aj s liečbou liekom Cefepim vznikajú nežiaduce účinky. Sú to často bežné vedľajšie účinky ako bolesti hlavy, nechutenstvo, tráviace ťažkosti, zvýšenie pečeňových testov, hnačka, kožná vyrážka.

Mali by sme byť opatrní s predpisovaní cefalosporínových antibiotík pacientom alergickým na penicilín – sú tu totiž časté alergické reakcie.

Po užití lieku (infúzia/injekcia) môže v mieste vpichu dôjsť k bolesti, opuchu a začervenania pozdĺž žily pacienta.

Taktiež po krvných testoch je možný pozitívny Coombsov test (test na zistenie prítomnosti glukózy v krvi).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button