Brieka
Brieka je liek patriaci do skupiny antiepileptík, jeho účinnou látkou je zlúčenina pregabalín.
Princíp lieku Brieka
Pregabalín je analogická (obdobná) látka gamaaminomaslovým (GABA). GABA je tzv. neurotransmiter, čo je označenie pre látku na vysielanie signálov medzi nervovými bunkami v mozgu.
Pregabalín posilňuje účinok tlmivého neuroransmiteru GABA a naopak tlmí účinky neurotransmiterov ako je glutamát a noradrenalín.
Použitie
Brieka sa využíva najmä na liečbu niektorých foriem epilepsie ako prevencia opakovania epileptických záchvatov, často sa podáva v kombinácii s inými epileptikmi.
Okrem toho môže byť liek využitý v liečbe bolesti, obzvlášť ak ide o bolesť nervového pôvodu (bolesť pri pásovom opare, bolesti pri diabetickej polyneuropatií).
Podávanie
Dávkovanie lieku sa musí vždy riadiť odporúčaním ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia sa nesmie liek užívať.
Brieka existuje vo forme kapsúl o sile 75-150 miligramov, bežná denná dávka u dospelého sa pohybuje medzi 150-600 miligramami rozdelené do dvoch alebo troch dávok.
Pri užívaní dvakrát denne, sa liek užíva raz ráno a raz večer, každý deň približne v rovnakom čase.
Pri užívaní trikrát denne, sa užíva raz ráno, raz popoludní a raz večer každý deň približne v rovnakom čase. Kapsula sa prehlta vcelku s vodou.
Brieka môže vyvolať závrat, ospalosť a zníženú koncentráciu. Nie je vhodné aby pacient viedol vozidlá a obsluhoval zložité stroje alebo sa zapájal do iných potenciálne rizikových činností, pokiaľ nevie, či tento liek neovplyvňuje jeho schopnosti vykonávať tieto činnosti.
Tento prípravok sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Brieka väčšinou nemáva závažné nežiaduce účinky. Pomerne často udávajú pacienti pri užívaní preparátu motanie hlavy, sucho v ústach, spavosť, zmeny nálad, pokles libida, zhoršenie pamäti, bolesti hlavy a poruchy zraku (napr. dvojité videnie).
Pri ukončení terapie a vysadení lieku boli niekedy pozorované príznaky syndrómu vysadenia (tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, búšenie srdca, potenie, závraty a pod.).
Časté vedľajšie účinky sú napr. zvýšená chuť do jedla, pocit eufórie, zmätenosť, strata orientácie, zhoršenie pamäti, strata pamäti, tras, rečové ťažkosti, mravčenie, znížená citlivosť, útlm, nespavosť, únava, pády, zápcha, zvracanie, nadúvanie, hnačka, nutkanie na zvracanie, nafúknuté brucho, prírastok hmotnosti, svalové kŕče, bolesti kĺbov, bolesti chrbta, bolesti v končatinách.
Použité zdroje: základné zdroje textu