Bicalutamide

BicalutamideBicalutamide je liek, ktorý sa používa na liečbu rakoviny prostaty. Patrí do skupiny cytostatiká a jeho účinnou látkou je bikalutamid.

Princíp lieku Bicalutamide


Bikalutamid patrí do skupiny látok nazývaných nesteroidné antiandrogény.

Liečivo účinkuje tak, že sa viaže na receptory pre androgény (mužské pohlavné hormóny) a blokuje ich efekt. To má veľký význam pri rakovine prostaty, kedy mužské pohlavné hormóny zrýchľujú množenie nádorových buniek. Antiandrogény blokujú práve tento účinok.

Využitie

Bicalutamide sa používa buď samostatne alebo v kombinácii s chirurgickým odstránením prostaty alebo s rádioterapiou (liečbou ožarovaním) u pacientov s lokálne pokročilým karcinómom prostaty (zhubným nádorom, ktorý prerástol cez puzdro prostaty do okolitých tkanív), ktorí majú vysoké riziko zhoršovania ochorenia.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Bicalutamide sa vyrába vo forme tabliet o sile 50 a 150 miligramov. Odporúčaná dávka pre dospelých pacientov je 50 až 150 miligramov denne.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Bicalutamide môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek má pomerne dosť nežiaducich účinkov a medzi najčastejšie patria opuch alebo citlivosť prsníkov, kožné vyrážky a slabosť.

Menej často môže spôsobiť tráviace ťažkosti (nevoľnosť, zápcha, plynatosť, bolesti brucha), stratu libida a narušenie sexuálnej aktivity, zmeny nálad, depresie, ospalosťstratu chuti do jedla, vypadávanie vlasov, ale aj znížený počet červených krviniek, čo môže vyvolať  únavu alebo bledosť. Zriedkavo bolo popisované aj poškodenie funkcie pečene.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky môžu byť vyrážky, žihľavka, svrbenie kože, dýchavičnosť a opuch tváre, jazyka alebo hltana.

Liek nie je určený na liečbu žien, ale ani pacientov, ktorí sú mladší ako 18 rokov. Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button