Betoptic

BetopticBetoptic [betoptik] je liek predpisovaný očnými lekármi. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina betaxolol.

Princíp lieku Betoptic


Betaxolol je beta-blokátor, ktorý sa však v tomto prípade nepoužíva z dôvodov liečby srdcových ochorení a vysokého tlaku, ale na liečbu očných ochorení.

Po nakvapkaní do oka totiž znižuje vnútroočný tlak.

Použitie

Betoptic je predpisovaný očnými lekármi pacientom s niektorými formami zeleného zákalu, u ktorých chceme dosiahnuť zníženie vnútroočného tlaku.

Podávanie

Betoptic je treba obmedziť podľa presného doporučenia očného lekára.

Liek sa vyrába v podobe očných kvapiek a bežná dávka u dospelého človeka je 1 kvapka do postihnutého oka dvakrát denne.

Po použití preparátu by sa mal stlačiť prstom vnútorný očný kútik proti nosu na 2 minúty. To pomôže, aby sa betaxolol nedostal do celého tela. Presný spôsob aplikácie opíše predpisujúci lekár.

Ak nosí pacient kontaktné šošovky, pred použitím Betopticu by ich mal vybrať a počkať najmenej 15 minút pred ich opakovaným vložením do oka.

Tento liek sa nesmie používať, ak pacientka dojčí. Betaxolol môže prechádzať do materského mlieka.

Po použití Betopticu môže byť videnie neostré na určitú dobu. Nie je vhodné aby pacient viedol vozidlá alebo obsluhoval stroje, kým sa mu zrak nevyjasní.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Betoptic môže oko podráždiť, popisované sú zápaly spojiviek a dvojité videnie. Účinná látka po vstrebaní do tela môže u niektorých ľudí ovplyvniť srdce a spôsobiť bradykardiu alebo príliš silný pokles krvného tlaku.

Môže dôjsť aj k ovplyvneniu priedušiek s ich stiahnutím a s následnou dýchavičnosťou.

Popisované boli aj alergické reakcie miestneho (začervenanie oka) aj celkového charakteru (svrbiaca vyrážka kože, žihľavka).

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. zvýšená tvorba sĺz, zápal povrchu oka s alebo bez poškodenia povrchu, zápal očného viečka, poškodenie zraku, citlivosť na svetlo, bolesť očí, suchosť očí, unavené oči, porucha očného viečka, svrbenie oka, výtok z očí, tvorba krúst na očných viečkach, zápal očí, podráždenie očí, porucha spojoviek, opuch očí.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button