Belusha
Belusha patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a drospirenón (patrí medzi syntetické gestagény).
Princíp
Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia. Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu krčka maternice , ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.
Využitie
Základným dôvodom užívania preparátu je zabránenie neželanému otehotneniu.
Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.
Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.
Podávanie
Belusha existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať. Jedno balenie preparátu obsahuje 28 tabliet.
Z toho 24 tabliet má bielu farbu a obsahuje účinné hormóny, 4 tablety sú zelené a hormóny neobsahujú.
Prípravok sa užíva nepretržite a v období užívania zelených tabliet sa objavuje pravidelné krvácanie. Otázky na presné začatie užívania, či na zabudnutú tabletku je vždy vhodné zacieliť na svojho gynekológa.
Nemali by ste tento liek Belusha užívať keď máte alebo ste mali krvnú zrazeninu v cievach nôh (trombóza), pľúc (pľúcny embolizmus), či iných orgánov.
Taktiež to platí o srdcovom infarkte (infarkt myokardu) alebo mozgovej mŕtvici či ochoreniach, ktoré bývajú predznamením týchto chorôb (napr. angina pectoris, ktorá spôsobuje závažné bolesti v hrudníku). Kontraindikačne pôsobí aj keď máte veľmi vysoký tlak , cukrovku s poškodením ciev, veľmi vysokú hladinu tukov v krvi (ako je napríklad cholesterol a triglyceridy).
Nevýhody
Hormonálna antikoncepcia môže mať viacero nevýhod a rizík. Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.
Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými poruchami zrážanlivosti (napr. Leidenská mutácia).
Ak spozorujete možné znaky krvnej zrazeniny ako sú silná bolesť a opuch dolnej končatiny, náhla dýchavičnosť, kašeľ bez zjavnej príčiny, zhoršenie migrény a bolesti hlavy, silná bolesť brucha a ťažkosti s rozprávaním ihneď vyhľadajte lekára.
Použité zdroje: základné zdroje textu