Belara
Belara patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a chlórmadinonacetát (patrí medzi syntetické progestagény).
Princíp
Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.
Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu krčka maternice, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.
Preparát ovplyvňuje aj sliznicu maternice, čím zníži šancu na zahniezdenie oplodneného vajíčka.
Využitie
Základným dôvodom užívania preparátu je zabránenie neželanému otehotneniu.
Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.
Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice. Preparát môže byť predpísaný aj pri niektorých ťažších formách akné k zlepšeniu kvality pokožky.
Podávanie
Belara existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať.
Všeobecne povedané sa lieky tohto typu bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní. Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva, a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie.
Otázky na presné začatie užívania, či na zabudnutú tabletku je vždy vhodné zacieliť na svojho gynekológa.
Nevýhody
Hormonálna antikoncepcia a Belara môže mať viacero nevýhod a rizík.
Z pohľadu internistu je najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.
Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými poruchami zrážanlivosti (napr. Leidenská mutácia).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/belara
Použité zdroje: základné zdroje textu