Atoris

AtorisAtoris je liek, ktorý patrí do skupiny statíny, teda medzi lieky na vysoký cholesterol. Účinnou látkou preparátu je zlúčenina atorvastatín.

Princíp lieku Atoris


Atoris zabraňuje vzniku cholesterolu v pečeni, a tak reguluje množstvo tukov v krvi. Tým, že sa vytvára menej cholesterolu v pečeni, jeho obsah v pečeňových bunkách sa zníži.

Výsledkom toho je, že cholesterol preniká do buniek rýchlejšie a jeho hladiny v krvi klesnú.

Využitie

Použitie lieku je veľmi široké. Atoris podávame nielen u vysokého cholesterolu, ale aj pacientom s ischemickou chorobu srdca, s anginou pectoris, pacientom po infarktoch a ischemických mozgových príhodách, ale ja pacientom s ischemickou chorobou dolných končatín.

Podávanie

Atoris sa vyrába v podobe tabliet o sile 10-80 miligramov. Obvyklá začiatočná dávka pre dospelých pacientoch je 10 mg jedenkrát denne.

Eventuálna úprava dávkovania sa uskutočňuje s odstupom 4 týždňov a viac.

Maximálna dávka je 80 mg jedenkrát denne. Deti a dospievajúci od 10 rokov majú začiatočnú dávku 10 mg denne. Dávka sa môže zvýšiť iba do 20 mg denne.

Maximálny terapeutický účinok sa dosiahne po 2 až 4 týždňoch užívania. Najvyšší efekt je po 4 až 6 týždňoch liečby.

Tablety je potrebné prehltnúť celé a zapiť vodou. Môžu sa užívať nezávisle od jedla kedykoľvek počas dňa. Užívať každý deň v rovnakom čase.

Liek sa nesmie užívať bez odporúčania lekára. Tehotným a dojčiacim ženám sa neodporúča liek užívať.

Taktiež liek nie je vhodný pacientom pod 10 rokov a pacientom, ktorý majú aktívne ochorenie pečene.

Počas užívania lieku je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii väčšieho množstva alkoholu, a taktiež by nemal vypiť viac ako jeden alebo dva malé poháre grapefruitovej šťavy denne.

V prípade, že pacientovi sa počas liečby objavia svalové kŕče, svalová slabosť alebo svalová bolesť, je potrebné to ohlásiť lekárovi.

Nevýhody

Statíny môžu spôsobiť zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení Atorisu do liečby mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúci sa pri poškodení svalov) v krvi.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button