Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Atoris

AtorisAtoris je liek, ktorý patrí do skupiny statíny, teda medzi lieky na vysoký cholesterol. Účinnou látkou preparátu je zlúčenina atorvastatín.

Princíp lieku Atoris


Atoris zabraňuje vzniku cholesterolu v pečeni, a tak reguluje množstvo tukov v krvi. Tým, že sa vytvára menej cholesterolu v pečeni, jeho obsah v pečeňových bunkách sa zníži.

Výsledkom toho je, že cholesterol preniká do buniek rýchlejšie a jeho hladiny v krvi klesnú.

Využitie

Použitie lieku je veľmi široké. Atoris podávame nielen u vysokého cholesterolu, ale aj pacientom s ischemickou chorobu srdca, s anginou pectoris, pacientom po infarktoch a ischemických mozgových príhodách, ale ja pacientom s ischemickou chorobou dolných končatín.

Podávanie

Atoris sa vyrába v podobe tabliet o sile 10-80 miligramov. Obvyklá začiatočná dávka pre dospelých pacientoch je 10 mg jedenkrát denne.

Eventuálna úprava dávkovania sa uskutočňuje s odstupom 4 týždňov a viac.

Maximálna dávka je 80 mg jedenkrát denne. Deti a dospievajúci od 10 rokov majú začiatočnú dávku 10 mg denne. Dávka sa môže zvýšiť iba do 20 mg denne.

Maximálny terapeutický účinok sa dosiahne po 2 až 4 týždňoch užívania. Najvyšší efekt je po 4 až 6 týždňoch liečby.

Tablety je potrebné prehltnúť celé a zapiť vodou. Môžu sa užívať nezávisle od jedla kedykoľvek počas dňa. Užívať každý deň v rovnakom čase.

Liek sa nesmie užívať bez odporúčania lekára. Tehotným a dojčiacim ženám sa neodporúča liek užívať.

Taktiež liek nie je vhodný pacientom pod 10 rokov a pacientom, ktorý majú aktívne ochorenie pečene.

Počas užívania lieku je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii väčšieho množstva alkoholu, a taktiež by nemal vypiť viac ako jeden alebo dva malé poháre grapefruitovej šťavy denne.

V prípade, že pacientovi sa počas liečby objavia svalové kŕče, svalová slabosť alebo svalová bolesť, je potrebné to ohlásiť lekárovi.

Nevýhody

Statíny môžu spôsobiť zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení Atorisu do liečby mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúci sa pri poškodení svalov) v krvi.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button