Arucom

ArucomArucom [arukom] je liek, ktorý často predpisujú oční lekári. Účinnou zložkou tohto kombinovaného preparátu sú zlúčeniny timolol a latanoprost.

Princíp lieku Arucom


Timolol je beta-blokátor, ktorý sa však v tomto prípade nepoužíva z dôvodov liečby srdcových ochorení a vysokého tlaku, ale na liečbu ochorení očných. Po nakvapkaní do oka totiž znižuje vnútroočný tlak.

Latanoprost znižuje vnútroočný tlak iným mechanizmom, zvyšuje totiž odtok vnútroočnej tekutiny.

Použitie

Arucom sa používa na zníženie očného tlaku pri liečbe glaukómu s otvoreným uhlom alebo pri liečbe očnej hypertenzie.

Obidve tieto ochorenia sa podieľajú na zvyšovaní tlaku v oku, čo môže mať negatívny dopad na zrak. Lekár pacientovi obvykle predpíše Arucom v prípade, keď u pacienta iné lieky nedosiahli požadovaný účinok.

Podávanie

Liek je treba obmedziť podľa presného doporučenia očného lekára. Liek sa vyrába v podobe očných kvapiek a bežná dávka u dospelého človeka je 1 kvapka do postihnutého oka denne. Presný spôsob aplikácii opíše predpisujúci lekár.

Medzi použitím Arucomu a podaním iných očných instilácii je vhodné dodržať odstup aspoň 5 minút.

Tento liek sa neodporúča podávať tehotným a dojčiacim ženám.

Podávanie daného preparátu deťom či dospievajúcim (od narodenia až do veku 18 rokov) sa neodporúča.

Po použití lieku môže mať pacient na krátky čas rozmazané videnie. Ak sa to stane, nie je vhodné aby riadil vozidlo a obsluhoval nástroje či stroje, kým sa jeho zrak opäť nezaostrí.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Arucom môže oko podráždiť, popisované sú zápaly spojiviek, bolesť a začervenanie oka.

Timolol po vstrebaní do tela môže u niektorých ľudí ovplyvniť srdce a spôsobiť bradykardiu alebo príliš silný pokles krvného tlaku, arytmie, kongesívne zlyhanie srdca. Môže dôjsť aj k ovplyvneniu priedušiek s ich stiahnutím a následnú dýchavičnosťou.

Popisované boli aj alergické reakcie miestneho (začervenanie oka) aj celkového charakteru (svrbiaca vyrážka kože, žihľavka).

Dlhodobá aplikácia lieku môže spôsobiť trvalé zmeny v zafarbenie dúhovky, s čím je nutné počítať.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button