Arcoxia

ArcoxiaArcoxia patrí medzi tzv. nesteroidné antireumatiká, čo sú všeobecne povedané lieky používané proti zápalovým procesom a bolestiam. Účinnou látkou je etorikoxib.

Princíp lieku Arcoxia


Etorikoxib dokáže pomerne selektívne tlmiť enzým cyklooxygenáza-2 (COX-2), čo na jednej strane znamená uspokojivý protizápalový účinok a na druhej strane nízke nežiaduce účinky na tráviaci trakt (napr. v zmysle vzniku žalúdočných vredov), ktoré sú pre bežné nesteroidné antireumatiká typické.

Využitie

Preparát Arcoxia je najčastejšie predpisovaný na zmiernenie bolesti a opuchu (zápalu) kĺbov a svalov ako je artróza, reumatoidná artritída, dna a Bechterevova choroba.

Taktiež je využívaný na krátkodobú liečbu stredne silnej bolesti po zubnom chirurgickom zákroku.

Podávanie

Dávkovanie záleží na predpisujúcom lekárovi, bez ktorého vedomia by liek nemal byť užívaný. Arcoxia sa vyrába vo forme tabliet o sile 30-120 miligramov.

Pri artróze je odporúčaná dávka 30 mg 1x denne. V niektorých prípadoch sa môže dávka zvýšiť maximálne na 60 mg 1x denne.

Pri reumatoidnej artritíde a Bechterevovej chorobe je odporúčaná dávka 90 mg 1x denne. Pri akútnej dne je odporúčaná dávka 120 mg 1x denne.

Pri pooperačnej bolesti po dentálnom chirurgickom zákroku je odporúčaná dávka 90 mg 1x denne.

Tablety sa užívajú nezávisle od jedla (užitie nalačno urýchli nástup účinku), vždy vcelku a zapijú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Dĺžka liečby má byť čo možno najkratšia a má sa použiť najnižšia účinná denná dávka. O presnej dĺžke liečby rozhoduje lekár.

Liek nie je odporúčaný dojčiacim ženám ani deťom a dospievajúcim mladších ako 16 rokov.

Liek môže u niektorých pacientoch ovplyvniť pozornosť, a preto by sa mali vyhnúť vedeniu vozidiel alebo obsluhovaniu strojov.

Nevýhody

Inhibítory enzýmu COX-2 síce nemajú veľa vedľajších účinkov typické pre bežné nesteroidné antireumatiká.

Na druhú stranu sa však zistilo, že u nich existuje isté riziko zhoršenia kardiovaskulárnych ochorení vrátane vyššieho rizika infarktu myokardu a ischemickej mozgovej mŕtvice.

Z toho dôvodu je potrebné dávať veľký pozor pri ich predpisovaní pacientom s kardiovaskulárnymi chorobami.

Okrem toho boli pozorované rôzne tráviace ťažkosti (plynatosť, bolesť brucha, zápcha), možné zhoršenie funkcie obličiek, zmeny v krvnom obraze a ďalšie menej časté problémy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button