Anzatax

AnzataxAnzatax je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina paklitaxel (paclitaxel).

Princíp lieku Anzatax


Paklitaxel patrí medzi cytostatiká zo skupiny taxánov.

Ovplyvňuje a narúša prestavbu mikrotubulov, čo sú drobné organely v bunkách, ktoré sa za normálnych okolností neustále dynamicky prestavujú, a ktoré majú dôležitú funkciu pri delení buniek.

Dôsledkom je narušenie bunkového delenia, čo má najväčší vplyv na rýchlo sa množiace nádorové bunky.

Použitie

Anzatax sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi ako je napríklad rakovina vaječníkov, rakovina prsníka, rakovina pľúc a Kaposiho sarkóm.

Liek sa veľmi často podáva ako súčasť chemoterapeutických cyklov v kombinácii s ďalšími preparátmi.

Podávanie

Anzatax sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je určený na intravenózne podanie ako pomalá infúzia. Presná dávka je individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia liek nesmie byť aplikovaný.

Tento preparát sa môže podávať samostatne alebo spolu s inými protirakovinovými liečivami. Lekár rozhodne o veľkosti dávky, ktorú pacient dostane a koľko dávok lieku mu bude dané.

Ak dostáva pacient kombinovanú liečbu paklitaxelu s cisplatinou, má sa paklitaxel podať pred cisplatinou, aby sa znížila možnosť vzniku nežiaducich účinkov.

Ak dostáva kombinovanú liečbu paklitaxelu a doxorubicínu, má sa paklitaxel podať 24 hodín po doxorubicínu.

Okamžite po užití liečebnej dávky môže množstvo alkoholu v tomto lieku narušiť pacientovu schopnosť riadiť a obsluhovať stroje.

Okrem toho môžu schopnosť viesť a obsluhovať stroje narušiť aj niektoré nežiaduce účinky, ako sú závraty, nevoľnosť a únavaTento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Anzatax môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejší je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni.

Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek.

Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti, poškodenie nervov (vznik polyneuropatie), bolesti svalov a alergické reakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button