Anzatax

Anzatax je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina paklitaxel (paclitaxel).
Obsah článku:
Princíp lieku Anzatax
Paklitaxel patrí medzi cytostatiká zo skupiny taxánov.
Ovplyvňuje a narúša prestavbu mikrotubulov, čo sú drobné organely v bunkách, ktoré sa za normálnych okolností neustále dynamicky prestavujú, a ktoré majú dôležitú funkciu pri delení buniek.
Dôsledkom je narušenie bunkového delenia, čo má najväčší vplyv na rýchlo sa množiace nádorové bunky.
Použitie
Anzatax sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi ako je napríklad rakovina vaječníkov, rakovina prsníka, rakovina pľúc a Kaposiho sarkóm.
Liek sa veľmi často podáva ako súčasť chemoterapeutických cyklov v kombinácii s ďalšími preparátmi.
Podávanie
Anzatax sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je určený na intravenózne podanie ako pomalá infúzia. Presná dávka je individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia liek nesmie byť aplikovaný.
Tento preparát sa môže podávať samostatne alebo spolu s inými protirakovinovými liečivami. Lekár rozhodne o veľkosti dávky, ktorú pacient dostane a koľko dávok lieku mu bude dané.
Ak dostáva pacient kombinovanú liečbu paklitaxelu s cisplatinou, má sa paklitaxel podať pred cisplatinou, aby sa znížila možnosť vzniku nežiaducich účinkov.
Ak dostáva kombinovanú liečbu paklitaxelu a doxorubicínu, má sa paklitaxel podať 24 hodín po doxorubicínu.
Okamžite po užití liečebnej dávky môže množstvo alkoholu v tomto lieku narušiť pacientovu schopnosť riadiť a obsluhovať stroje.
Okrem toho môžu schopnosť viesť a obsluhovať stroje narušiť aj niektoré nežiaduce účinky, ako sú závraty, nevoľnosť a únava. Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Anzatax môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejší je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni.
Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek.
Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti, poškodenie nervov (vznik polyneuropatie), bolesti svalov a alergické reakcie.
Použité zdroje: základné zdroje textu