Allegra

AllegraAllegra je liek, ktorý sa používa na liečbu niektorých alergických reakcií. Patrí do skupiny antihistaminiká a jeho účinnou látkou je fexofenadín.


Princíp lieku Allegra

Fexofenadín je zlúčenina, ktorá v organizme dokáže blokovať účinok látky známej ako histamín. Histamín je okrem iného veľmi dôležitý pre priebeh alergických reakcií a jeho vyradenia preto pôsobí protialergicky.

Využitie

Obvykle sa užíva nárazovo pri slabších alergických reakciách ako je najmä alergická nádcha, ktorej príznaky sú kýchanie, svrbenie a výtok z nosa alebo upchatý nos, svrbenie, začervenanie a slzenie očí.

Tiež sa používa aj pri alergickom zápale spojiviek či žihľavke. U silných reakciach ako je napríklad anafylaktický šok nie je preparát príliš účinný, ale ak nie je nič iné po ruke, je určite lepší ako nič.

Podávanie

Presné dávkovanie závisí nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Allegra sa vyrába vo forme tabliet o sile 120 miligramov a pri alergickej reakcii u dospelých pacientov sa väčšinou užíva jedna tableta denne.

Tabletu sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase, najlepšie ráno pred jedlom a zapiť dostatočným množstvom vody.

Ak sa pacient po desiatich dňoch od začatia liečby nebude cítiť lepšie alebo naopak sa jeho príznaky zhoršia, mal by sa poradiť so svojim lekárom.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek má menej nežiaducich účinkov ako ostatné antihistaminiká. Medzi tie najčastejšie patria bolesti hlavy a tráviace ťažkosti, najmä nevoľnosť, a preto môže liek spôsobiť celkový útlm. Okrem toho môže niekedy vyvolať únavu alebo ospalosť. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik ťažkej alergickej reakcie, ktorej príznaky sú problémy s prehĺtaním, dýchavičnosť opuch tváre, jazyka alebo hltana.

Liek nie je určený na liečbu pacientov, ktorí sú mladší ako 12 rokov. Allegra sa neodporúča podávať ženám počas tehotenstva alebo dojčenia, ale v kritických situáciach je možné podávať tento liek.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.