Algesal

Algesal

Algesal je liek, ktorý je využívaný najmä pri ortopedických bolestiach. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina dietylaminsalicylát a zlúčenina myrtekaín.

Princíp lieku Algesal


Účinná látka dietylaminsalicylát patrí medzi nesteroidné protizápalové lieky a pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza.

Tento enzým je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a látok vyvolávajúcich pocit bolesti.

Vďaka tomu pôsobí protizápalovo a tlmí bolesť.

Taktiež toto liečivo napomáha znížiť opuch. Myrtekaín má pomocný efekt v tlmení bolesti a znižuje svalové napätie – jedná sa o účinné lokálne anestetikum. Kombinácia týchto liečiv urýchľuje procesy hojenia rán.

Využitie

Algesal sa používa na lokálnu liečbu bolestivých poúrazových stavov s prejavmi opuchu alebo zápalu ako sú napríklad pomliaždeniny, opuchy, natrhnutie svalov a šliach, väzov, distorzie (vyvrtnutie kĺbu), zápaly šliach a šľachových puzdier, neuralgie(bolesť v oblasti niektorého nervu).

Jeho využitie nájdeme aj pri liečbe reumatických bolestí svalov a kĺbov na základe odporúčania lekára.

Liečivá sa rýchlo a úplne vstrebajú kožou a pôsobia priamo na postihnutú oblasť. Nástup účinku je pomerne rýchly.

Podávanie

Algesal sa vyrába v podobe krému, ktorý sa nanáša 2-3x denne na postihnuté miesto, vtiera sa do úplnej absorpcie do kože.

Po aplikácii krému je potrebné umyť si ruky. Ak sa do 3 dní ťažkosti nezmiernia, je potrebné, aby sa pacient poradil s lekárom o ďalšom postupe.

Odporúčaná dĺžka liečby týmto krémom je 15 dní. Bez rady lekára sa neodporúča používať liek dlhšie ako 7 dní.

Krém sa neodporúča podávať počas tehotenstva, a ani počas dojčenia. Liek nie je vhodný na liečbu pacientov mladších ako 12 rokov.

Krém sa nesmie nanášať na porušenú kožu (na rany, popáleniny, ekzémy) ani sliznice.

Tento liek nie je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Napriek tomu je Algesal zvyčajne dobre znášaný, ojedinele môže vzniknúť kontaktná alergia z precitlivenosti, spojená so svrbením, začervenaním alebo žihľavkou.

V takom prípade je potrebné aplikáciu prerušiť a o ďalšom postupe sa dohodnúť so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button