Alerpalux

AlerpaluxAlerpalux je liek pomerne často používaný v očnom lekárstve. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina olopatadín (presnejšie olopatadín hydrochlorid).

Princíp lieku Alerpalux


Olopatadín účinkuje obdobne ako antihistaminiká, tj. vďaka blokovaniu určitých bunkových receptorov (H1-receptory) pomáha tlmiť priebeh alergických reakcií.

Použitie

Alerpalux je využívaný v terapii zápalov spojiviek vyvolaných alergickou reakciou.

Prípravok upokojuje oko, tlmí svrbenie a bolesť očí a pôsobí proti začervenaniu spojivky.

Podávanie

Alerpalux sa vyrába v podobe očných kvapiek a bežná dávka pre dospelého človeka je 1 kvapka do oboch očí podávaná dvakrát denne.

Používatelia očných šošoviek by ich mali v čase aplikácie roztoku dočasne vybrať.

Ak pacient používa ďalšie očné kvapky v rovnakom čase, je vhodné predtým ako použije ďalšie očné kvaky vyčkať najmenej 5 minút po použití tohto lieku.

Môže sa stať, že pacient zistí, že jeho videnie je počas krátkej doby po použití prípravku rozmazané.

Nie je vhodné aby pacient viedol vozidlá alebo obsluhoval stroje pokiaľ sa mu zrak nevyjasní.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Alerpalux môže mať miestne vedľajšie účinky, ktoré spočívajú v podráždení oka (paradoxné zhoršenie bolesti a začervenanie). Ani alergickú reakciu na liek nemožno vylúčiť, je však málo pravdepodobná.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. bolesť alebo opuch oka, podráždenie oka, suché oko, nepríjemný pocit v oku, bolesť hlavy, únava, suchý nos, pachuť.

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. rozmazané, znížené alebo abnormálne (neobvyklé) videnie, porušenie rohovky (erózia), zápal alebo infekcia spojovky, bodkovaná keratitída, zápal očnej rohovky (keratitída), sfarbenie rohovky, blefarospazmus (samovoľný kŕčovitý sťah očného viečka), nepríjemný pocit v očiach, pocit cudzieho telesa v oku, prekrvenie spojoviek, výtok z oka, očná alergia, precitlivenosť na svetlo, zvýšená tvorba sĺz, svrbenie oka, začervenanie oka, abnormality očného viečka, svrbenie, začervenanie, opuch očného viečka, abnormálne alebo znížené zmyslové vnímanie, závrat, prechladnutie, suchá koža, zápal kože (kontaktná dermatitída), pocit pálenia kože.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button