Vyliec.sk > Liek > Aescin

Aescin

AescinAescin [Escin] je liek, ktorý je predpisovaný množstvu rozličných pacientov. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina escín.


Princíp lieku Aescin

Aescin sa používa ako protiopuchová, protizápalová a venoprotektívna (chrániaca žily) látka. Účinkuje ako stabilizátor kapilárnej steny tým, že normalizuje priepustnosť steny kapilár. Preukázala sa účinnosť v liečbe pooperačných opuchov, kde zároveň zmierňuje zápalovú reakciu.

Preparát urýchľuje vstrebávanie rozsiahlych hematómov (podliatin) a znižuje pravdepodobnosť ich výskytu v pooperačnom období. Obmedzuje presakovanie lymfy do okolitého tkaniva, zlepšuje funkciu kapilár, zlepšuje lymfatickú cirkuláciu, a zabezpečuje vyprázdňovanie varikóznych (chorobne rozšírených) žíl u pacientov s nedostatočnosťou žíl dolných končatín.

Použitie

Aescín sa predpisuje na opuchy, ktoré sú spôsobené zhoršeným odtokom žilovej krvi alebo lymfy (lymfedém) z postihnutej časti tela. Z toho dôvodu môžu preparát dostávať pacienti so žilovou nedostatočnosťou a ľudia s pooperačnými a poúrazovými opuchy.

Tento liek je účinný aj v liečbe opuchov vyvolaných ožiarením tkanív pri liečbe zhubných nádorov (napr. pri rakovine prsníka).

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi. U dospelého človeka je zvyčajná počiatočná dávka 2 tablety podávané 3x denne, ktorá sa znižuje na udržiavaciu dávku – 1 tableta podávaná 3x denne. Liek sa užíva po jedle a zapíja sa dostatočným množstvom tekutiny. Je na vnútorné použitie.

Nepreukázal sa žiadny vplyv daného preparátu na schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Liek nie je určený pre deti a dospievajúcich do 18 rokov.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Nežiaduce účinky nebývajú časté, niekedy sa vyskytujú tráviace ťažkosti a popisované boli nepríjemné príznaky ako búšenie srdca, návaly tepla a svrbenie kože.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Menej často sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky ako napr. závraty, bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie, nepríjemný pocit v oblasti brucha, hnačka. Príznaky sú väčšinou prechodné a ustupujú bez liečby. Hrozí aj riziko trombózy (upchatie krvnej cievy krvnou zrazeninou). Po podávaní vysokých dávok boli popísané škodlivé účinky na obličky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.