Adriblastina CS
Adriblastina CS je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou látkou lieku je zlúčenina doxorubicín.
Princíp lieku Adriblastina CS
Doxorubicín patrí do skupiny antracyklínov. Svojim účinkom spôsobuje zlomy DNA a navyše poškodzuje bunky vytváraním toxických kyslíkových radikálov. Najviac postihnuté sú rýchlo sa deliace nádorové bunky.
Využitie
Tento prípravok sa používa na liečbu širokého spektra nádorových ochorení. ukázal sa vhodný najmä pri liečbe pokročilých foriem nádorov prsníka, vaječníkov, žalúdka, čriev, prostaty, močového mechúra, pľúc, hlavy a krku.
Adriblastina CS sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi, ako sú napríklad sarkómy, Hodgkinov lymfóm, akútna lymfatická leukémia, akútna myeloidná leukémia.
Prípravok sa niekedy používa na liečbu abnormálnych buniek alebo nádorov v stene močového mechúra.
Podávanie
Vyrába sa v podobe roztoku, ktorý je určený na intravenózne podanie ako pomalá infúzie. U rakoviny močového mechúra možno roztok cievkou aplikovať priamo do močového mechúra.
Ak je liek podávaný do močového mechúra, pacient by nemal piť 12 hodín pred zavádzaním do močového mechúra žiadne tekutiny. Presná dávka je individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia liek nesmie byť aplikovaný.
Liečivo doxorubicín môže spôsobiť poškodenie plodu. Preto je nutné, aby ženy počas liečby používali vhodnú antikoncepciu a vyhli sa otehotneniu.
Prípravok sa môže podávať samostatne alebo v kombinácii s inými protirakovinovými liekmi. Spôsob podávania lieku závisí od typu nádoru, ktorý je liečený.
Nevýhody
Adriblastina CS môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejší je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni.
Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek. Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti, opuchy tkanív, bolesti svalov a alergické reakcie. Existuje aj riziko poškodenia srdcového svalu (vznik porúch srdcového rytmu a zlyhanie srdca).
Medzi ďalšie veľmi časté vedľajšie účinky patrí napr. infekcia, zníženie chuti do jedla, zápal sliznice v ústach, hnačka, zvracanie, pocit na vracanie, začervenanie a opuch dlaní a chodidiel (syndróm ruka-noha), vypadávanie vlasov, horúčka, slabosť, zimnica, zmeny v pečeňových testoch zistené vyšetrením krvi, nárast telesnej hmotnosti.
Použité zdroje: základné zdroje textu