Adjuvin

AdjuvinAdjuvin patrí medzi často predpisované psychiatrické lieky, patrí medzi antidepresíva (presnejšie SSRI antidepresíva). Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina sertralín.

Princíp lieku Adjuvin


Sertralin ovplyvňuje v mozgu systém tzv. neuromediátorov, čo sú zlúčeniny umožňujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami.

Účinok sertralínu pôsobí v prospech neuromediátoru serotonínu, ktorého majú chorí ľudia nedostatok, zvyšuje jeho koncentráciu v centrálnom nervovom systéme a tým zlepšuje náladu chorého.

Využitie

Tento liek sa používa pri poruchách nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté. Medzi tieto choroby patrí depresia (duševný stav charakterizovaný nadmerným smútkom), maniodepresívna psychóza, niektoré fóbie, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba (duševná porucha charakterizovaná nutkavými, vtieravými myšlienkami) a ďalšie úzkostné poruchy, potraumatické stresové poruchy.

Adjuvin možné užívať nielen pri prvom objavení príznakov choroby, ale je určený tiež k predchádzaniu návratu príznakov ochorenia.

Liek je určený na liečbu dospelých pacientov, pri liečbe obsedantno kompulzívnej poruchy ho môžu užívať aj mladiství a deti od 6 rokov.

Podávanie

Je nutné presne dodržať dávkovanie určené lekárom, čo je obvykle psychiater. Dávkovanie u dospelého sa väčšinou začína raz tabletou denne o sile 50 miligramov a môže sa zvýšiť na 100 miligramov.

Liek sa užíva s jedlom alebo bez jedla a zapíja sa dostatočným množstvom tekutiny. Počas liečby liekom by nemali byť konzumované alkoholické nápoje.

Adjuvin nemajú bežne užívať deti a dospievajúci do 18 rokov s výnimkou pacientov s obsedantno-kompulzívnou poruchou.

U pacientov do 18 rokov je zvýšené riziko vedľajších účinkov, ako sú pokusy o samovraždu, samovražedné myšlienky a nepriateľské správanie (predovšetkým agresivita, protichodné správanie a hnev). Napriek tomu lekár môže liek pacientom do 18 rokov predpísať, ak usúdi, že to je v ich najlepšom záujme.

V individuálnych prípadoch, najmä na začiatku liečby, môže liek ovplyvniť pozornosť alebo schopnosť rýchlej reakcie.

V týchto prípadoch sa nedoporučuje vykonávať činnosti vyžadujúce zvýšenú pozornosť.

Nevýhody

Už to, že účinkuje na nervový systém, znamená celý rad vedľajších účinkov. Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania.

Neodporúča sa náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky. Úplne neprípustné je užívanie preparátu bez vedomia lekára.

Veľmi časté vedľajšie účinky zahŕňajú: nespavosť alebo ospalosť, nechuť do jedla, tras, závraty, sucho v ústach, pocit na vracanie, hnačka, sexuálne poruchy u mužov (oneskorený výron semena).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button