Aclasta

AclastaAclasta je liek, ktorý sa používa na liečbu ochorení kostí. Jeho účinnou látkou je kyselina zoledrónová.

Princíp lieku Aclasta


Kyselina zoledrónová patrí medzi bisfosfonáty. Pôsobí totiž v kostiach, kde účinne tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu.

Okrem toho zlepšuje mineralizáciu kostí.

Využitie

Aclasta sa používa na liečbu postmenopauzálnych žien a dospelých mužov s osteoporózou alebo osteoporózou vyvolanou liečbou kortikosteroidmi, ktoré sa použili na liečbu zápalu, a Pagetovej choroby kostí u dospelých.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Tento liek sa vyrába v podobe prášku na prípravu infúzneho roztoku na intravenózne podanie.

Pri liečbe osteopórozy je zvyčajná dávka 5 mg, ktorá sa podá raz za rok. Pri liečbe Pagetovej choroby je zvyčajná dávka 5 mg, pričom dávka bude účinkovať dlhšie ako rok a ďalšiu nutnú dávku oznámi lekár.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Aclasta môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Vedľajšie účinky spojené s prvou infúziou sú veľmi časté, ale sú menej časté po ďalších infúziách. Väčšina nežiaducich účinkov sa vyskytne počas prvých troch dní po podaní dávky.

Medzi najčastejšie patria bolesti hlavy, závratsyndróm podobný chrípke (zahŕňa horúčkuúnavu, slabosť, ospalosťzimnicu), nevoľnosť, vracanie, hnačka, bolesti kĺbov alebo svalov, únava a opuch alebo bolesť v mieste podania infúzie.

V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú dýchavičnosťopuch najmä tváre a hrdla alebo pokles krvného tlaku. U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili aj očné zápaly.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú hypokalciémiu alebo závažné ťažkosti s obličkami.

Okrem toho nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button