Železník lekársky

rastlina železník lekárskyLatinsky: Verbena officinalis
Česky: Sporýš lékařský
Ľudovo: Holubia zelinka
Čeľaď: Železníkovité

Charakteristika rastliny železník lekársky


Železník lekársky je trváca bylina s priamou, hranatou, v hornej časti rozkonárenou, dolu drevnatejúcou stonkou, dosahujúcou výšku až 100 cm. Listy sú protistojné, dolné perovito delené, horné kopijovité, tuhé, krátko chlpaté.

Drobné bledofialové päťpočetné kvety sú usporiadané v pazušných alebo koncových klasoch, ktoré sa na vrchole predlžujú. Suchý plod sa rozpadáva na štyri valcovité bledohnedé tvrdky.

Výskyt a pestovanie

železník lekárskyRastie na rumoviskách, pri cestách, potokoch, na medziach a pasienkoch, najmä v teplejších oblastiach.

V záhradke sa môže pestovať zo semien nazbieraných z voľne rastúcich rastlín. Vysievajú sa na jar, priamo do úrodnej pôdy.

Zber a úprava

Zbiera sa vňať. V čase kvitnutia sa odrezávajú horné časti stoniek s kvetmi a čerstvé, zdravé spodné listy. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C.

Účinné látky

Z účinných látok obsahuje železník najmä glykozidy verbenín a verbenalín, sliz, horčiny, triesloviny, silicu obsahujúcu citral, terpény a terpénové alkoholy s gáfrovou vôňou.

Železník lekársky a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Macerát

Pripraví sa z 3 lyžičiek drogy 12-hodinovým lúhovaním v pohári studenej vody. Užíva sa ako denná dávka na celkové posilnenie organizmu, zvýšenie sekrécie mlieka a pod.

Čerstvá šťava

Verbena officinalisPoužíva sa vnútorne aj zvonka na kloktanie a obklady.

Odvar

Z dvoch lyžíc narezanej čerstvej alebo sušenej vňate a pol litra vody sa po 5-minútovom varení precedí a podáva sa štyrikrát denne pred jedlom pri uvedených ťažkostiach.

Obklad

1 zväzok čerstvého železníka nasekajte nahrubo a uvarte s 1 šálkou octu. Vmiešajte ovsené vločky, aby vznikla kaša, ktorú rozotrite medzi dve handričky. Tie položte do bedrovej oblasti a zabaľte do vlnenej deky. Kašový obklad nechajte pôsobiť 10-15 minút.

Zaujímavosti:

  • Železník sa niekedy používa ako náhrada čínskeho čaju. Má mierne povzbudzujúci účinok. Do čaju sa pridávajú škorica, vanilka a klinčeky.
  • Vo väčších dávkach alebo na dlhodobé užívanie nie je vhodný pre tehotné ženy.
  • Okrasné druhy železníka s krásne sfarbenými kvetmi v bohatých chocholíkovitých súkvetiach sa na liečebné účely nepoužívajú. Vznikli zväčša krížením amerických druhov a označujú sa ako železník hybridný (Verbena hybrida).
  • Železník lekársky by sa nemal užívať dlhodobo a vo väčších dávkach vnútorne. Nie je vhodný pre tehotné ženy.

2 Comments

  1. Na hornom obrázku nie je železník lekársky. Je to železník – pravdepodobne Verbena bonariensis. Neznalého človeka môžu takéto informácie zmiasť, škoda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button