Zeler voňavý
Latinsky: Apium graveolens
Česky: Miřík celer
Ľudovo: Celer
Čeľaď: Mrkvovité
Charakteristika rastliny zeler voňavý
Zeler voňavý je dvojročná rastlina s hľuzovitým koreňom a tmavozelenými lesklými zloženými listami.
Prvý rok vyrastie v podzemnej časti zvonka svetlohnedá, znútra biela buľva a listy korenistej vône. V druhom roku vyrastú z buľvy hranaté stonky s nepárno perovito zloženými listami a okolíkmi žltkastobielych kvietkov. Plody sú hladké okrúhle dvojnažky.
Výskyt a pestovanie
Zeler voňavý pochádza z južnej Ázie. V Európe sa začal pestovať až v 18. storočí. Voľne rastie na morskom pobreží, najmä v Stredozemí. U nás sa pestuje zo semien ako zelenina. Priesady sa vysádzajú do pôdy koncom mája. Počas vegetačného obdobia sa okopáva a zalieva.
Zber a úprava
V októbri prvého roka za zbierajú buľvy. Využívajú sa čerstvé ako zelenina alebo na liečebné účely. Možno ich aj dlhší čas uskladňovať na chladnom mieste vo vlhkom piesku alebo v mikroténových vreckách v chladničke, podobne ako inú koreňovú zeleninu.
Listy sa používajú čerstvé alebo sa po posekaní sušia pri teplote do 40 °C. Semená zeleru voňavého sa zbierajú v druhom roku života rastliny.
Účinné látky
Medzi účinné látky, ktoré zeler obsahuje, možno rátať flavonoid apiozid, uríny, glycidy, inozilol, manilol, bergaplefn, vitamín C a minerálne soli. Plody (v menšom množstve aj korene) obsahujú aj silicu, ktorej hlavnou zložkou je terpénový uhľovodík s furokumarínovými derivátmi.
Zeler voňavý a jeho liečivé účinky na:
- začervenanie tváre
- močopudný účinok
- detoxikácia
- choroby obličiek
- kožné choroby
- reumatoidná artritída
- dna
- močové kamene
- obličkové kamene
- impotencia, poruchy erekcie u muža
- začervenanie tváre
Použitie
Odvar
V jednom litri vody sa asi 10 minút varí 30 – 60 g čerstvého koreňa. Pije sa pri ťažkostiach s vylučovaním moču vždy pred jedlom jedna šálka odvaru.
Zápar
50 – 60 g sušených listov sa zaleje na 10 minút asi 300 ml vriacej vody. Pijú sa tri šálky denne.
Šťava
Šťava z koreňa sa okrem uvedených liečivých účinkov niekedy užíva aj pri dne a reumatizme.
Tinktúra
Do fľaše nasypeme nakrájané zelerové listy, zalejeme liehom a postavíme na tmavé miesto. Po 2 týždňoch alkohol zlejeme a listy zalejeme znovu, ale bežnou vodkou, a znovu necháme 2 týždne stáť. Potom obe tinktúry zlejeme a užívame 2-3 krát denne lyžičku pri astme, reumatizme, ischiase. Tinktúru musíme uchovávať v tmavej fľaši.
Zaujímavosti:
- Zeler sa v ľudovom liečiteľstve pokladá aj za prostriedok zvyšujúci mužskú potenciu.
- Semená sa užívajú pri závratoch.
- Ako korenina sa buľva zelera aj jeho mladé listy používajú do zeleninových polievok, omáčok, šalátov a k rôznym druhom mäsa.
- Po očistení a jemnom nastrúhaní sa buľva zmieša s cibuľkou, citrónom, medom, lyžicou olivového oleja, trochou pažítky a nechá sa asi hodinu postáť. Nastrúhaný zeler voňavý sa môže zmiešať aj s nastrúhanou červenou repou, jabĺčkom, kapustou, cesnakom a mrkvou.
- Zelerové semená sa tiež používajú ako korenina.
- Glauberovu soľ, používanú ako preháňadlo pri pôstnych kúrach, môžeme sčasti nahradiť zelerovou šťavou. 200 gramová porcia zeleru poskytne toľko vlákniny, že povzbudí črevá, aby sa rýchlejšie pohybovali, a tak urýchli trávenie.