Zeler voňavý

zelerLatinsky: Apium graveolens
Česky: Miřík celer
Ľudovo: Celer
Čeľaď: Mrkvovité

Charakteristika rastliny zeler voňavý


Zeler voňavý je dvojročná rastlina s hľuzovitým koreňom a tmavozelenými lesklými zloženými listami.

Prvý rok vyrastie v podzemnej časti zvonka svetlohnedá, znútra biela buľva a listy korenistej vône. V druhom roku vyrastú z buľvy hranaté stonky s nepárno perovito zloženými listami a okolíkmi žltkastobielych kvietkov. Plody sú hladké okrúhle dvojnažky.

Výskyt a pestovanie

Zeler voňavý pochádza z južnej Ázie. V Európe sa začal pestovať až v 18. storočí. Voľne rastie na morskom pobreží, najmä v Stredozemí. U nás sa pestuje zo semien ako zelenina. Priesady sa vysádzajú do pôdy koncom mája. Počas vegetačného obdobia sa okopáva a zalieva.

Zber a úprava

zeler voňavýV októbri prvého roka za zbierajú buľvy. Využívajú sa čerstvé ako zelenina alebo na liečebné účely. Možno ich aj dlhší čas uskladňovať na chladnom mieste vo vlhkom piesku alebo v mikroténových vreckách v chladničke, podobne ako inú koreňovú zeleninu.

Listy sa používajú čerstvé alebo sa po posekaní sušia pri teplote do 40 °C. Semená zeleru voňavého sa zbierajú v druhom roku života rastliny.

Účinné látky

Medzi účinné látky, ktoré zeler obsahuje, možno rátať flavonoid apiozid, uríny, glycidy, inozilol, manilol, bergaplefn, vitamín C a minerálne soli. Plody (v menšom množstve aj korene) obsahujú aj silicu, ktorej hlavnou zložkou je terpénový uhľovodík s furokumarínovými derivátmi.

Zeler voňavý a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Odvar

V jednom litri vody sa asi 10 minút varí 30 – 60 g čerstvého koreňa. Pije sa pri ťažkostiach s vylučovaním moču vždy pred jedlom jedna šálka odvaru.

Zápar

Apium graveolens50 – 60 g sušených listov sa zaleje na 10 minút asi 300 ml vriacej vody. Pijú sa tri šálky denne.

Šťava

Šťava z koreňa sa okrem uvedených liečivých účinkov niekedy užíva aj pri dne a reumatizme.

Tinktúra

Do fľaše nasypeme nakrájané zelerové listy, zalejeme liehom a postavíme na tmavé miesto. Po 2 týždňoch alkohol zlejeme a listy zalejeme znovu, ale bežnou vodkou, a znovu necháme 2 týždne stáť. Potom obe tinktúry zlejeme a užívame 2-3 krát denne lyžičku pri astme, reumatizme, ischiase. Tinktúru musíme uchovávať v tmavej fľaši.

Zaujímavosti:

  • Zeler sa v ľudovom liečiteľstve pokladá aj za prostriedok zvyšujúci mužskú potenciu.
  • Semená sa užívajú pri závratoch.
  • Ako korenina sa buľva zelera aj jeho mladé listy používajú do zeleninových polievok, omáčok, šalátov a k rôznym druhom mäsa.
  • Po očistení a jemnom nastrúhaní sa buľva zmieša s cibuľkou, citrónom, medom, lyžicou olivového oleja, trochou pažítky a nechá sa asi hodinu postáť. Nastrúhaný zeler voňavý sa môže zmiešať aj s nastrúhanou červenou repou, jabĺčkom, kapustou, cesnakom a mrkvou.
  • Zelerové semená sa tiež používajú ako korenina.
  • Glauberovu soľ, používanú ako preháňadlo pri pôstnych kúrach, môžeme sčasti nahradiť zelerovou šťavou. 200 gramová porcia zeleru poskytne toľko vlákniny, že povzbudí črevá, aby sa rýchlejšie pohybovali, a tak urýchli trávenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button