Vŕba biela
Latinsky: Salix alba
Česky: Vrba bíla
Ľudovo: Strom smútku a radosti
Čeľaď: Vŕbovité
Charakteristika rastliny vŕba biela
Vŕba biela je až do 20 m vysoký strom alebo ker. Má sivohnedú rozpukanú kôru a pružné konáre. Listy sú krátkostopkaté, kopijovité, žliazkato pílkovité, na líci zelené, na rube bledozelené až sivozelené.
Mladé listy sú obojstranne chlpaté a celému stromu dodávajú bielosivý vzhľad. Jednopohlavné kvety sú usporiadané v žltkastých samčích a zelenkastých samičích jahňadách. Plody sú lysé tobolky.
Výskyt
Rastie vo vlhkých lesoch a pozdĺž potokov od nížin až do podhoria.
Zber a úprava
Kôra sa odlupuje v marci z odrezaných jedno – až dvojročných konárov. Neskôr sa už ťažko odlupuje. Niekedy sa zbierajú v apríli aj listy a kvety. Sušenie prebieha v prevzdušnených priestoroch v tieni, ale aj na slnku.
Účinné látky
Vŕbová kôra obsahuje až 10% trieslovín a flavonoidy salikortín a salicín.
Kyselina salicylová – prírodny acylpyrín – má protizápalový, antibakteriálny a antireumaticky účinok. V jahňadách a listoch sú aj biokatalyzátory, ktoré majú účinok podobný ženským pohlavným hormónom.
Vŕba biela a jej liečivé účinky na:
Použitie
Odvar
Pripraví sa zo 40 g rozdrvenej kôry, ktorá sa 5 minút povarí a nechá sa 10 minút lúhovať. Pijú sa 2 – 3 poháre denne pri hnačke, zápaloch (napr. pri zápale močového mechúra) a pod.
Zápar
Z 20 g sušených jahniad alebo listov na liter horúcej vody sa po 15-minútovom lúhovaní pije po pohári pri nespavosti, nervovom podráždení, bolestiach maternice a iných bolestiach.
Zvonka ho možno použiť aj na mastnú pokožku alebo v kúpeľoch na potiace sa nohy.
Prášok
Z kôry sa v minulosti používal na zasypanie ťažko sa hojacich rán.
Čaj
V malárii vŕba biela používa vo forme čaju. Pre jej prípravu štipka drvenej kôry sa naleje 200 ml vody a varí, kým sa objem zníži na polovicu. Pripravené prostriedky zhotovené ráno na lačno po dobu niekoľkých dní. Pre zlepšenie chuti nápoja, je možné pridať trochu medu.
Zaujímavosti:
- U nás rastie niekoľko hybridov a veľa odrôd vŕby bielej. Medzi najznámejšie patrí vŕba cintorínska, známa aj pod názvom smútočná.
- Aj iné druhy vŕb obsahujú salicín, napríklad vŕba purpurová (Salix purpurea) ho obsahuje 6 – 7 %. Dnešné syntetické liečivá však použitie vŕbovej kôry z lekárskej praxe celkom vytlačili.
- Vŕba nás verne sprevádza po celý život. Ako deti sme si z nej robili píšťalky. V mnohých povestiach a rozprávkach prezradila vŕbová píšťalka aj veľké tajomstvá, radosti či žiale. Napriek tomu, alebo možno práve preto, sme v dospelosti šepkali bútľavej vŕbe svoje tajomstvá a túžby.
- Silný odvar z kôry môže účinne bojovať proti vypadávaniu vlasov, lupinám či svrbeniu hlavy.