Šalvia lekárska

šalviaLatinsky: Salvia officinalis
Česky: Šalvěj lékařská
Ľudovo: Babské ucho
Čeľaď: Hluchavkovité

Charakteristika rastliny šalvia lekárska


Šalvia lekárska je príjemne voňajúci rozkonárený poloker, vysoký až 1 m. Stonky sú štvorhranné fialkasté, zvyčajne odstávajúco chlpaté, v dolnej časti zdrevnatené. Zelenkasté až striebristé stopkaté listy sú vajcovité až kopijovité, 5 – 10 cm dlhé, s vráskavým povrchom.

Kvety sú usporiadané v riedkych papraslenoch. Majú modrofialové dvojpyskové koruny. V obojpohlavnom kvete sú iba dve tyčinky, čím sa šalvia líši od väčšiny druhov čeľade hluchavkovitých. Plody sú štyri vajcovité hladké tvrdky.

Výskyt a pestovanie

Rastlina pochádza zo Stredozemia. U nás sa pestuje niekoľko poddruhov v záhradách na slnečných a teplých miestach. Iba zriedka splanieva. Rozmnožuje sa semenami alebo delením trsov.

Zber a úprava

šalvia v záhoneListy aj celé vrcholčeky rastlín sa zbierajú krátko pred kvitnutím, za suchého počasia, najlepšie okolo poludnia.

Sušia sa v tieni, v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Neodporúča sa dlhšie uskladňovanie, pretože účinné látky, najmä silice, sa pomerne rýchlo rozkladajú.

Účinné látky

Šalviová silica obsahuje tujóny, salviol, cineol a iné účinné zložky. Okrem silice obsahuje šalvia aj triesloviny, veľa flavanoidov, oxyterpénové kyseliny a látky s antibiotickým a estrogénnym účinkom.

Šalvia lekárska a jej liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Pripravuje sa zo štyroch lyžičiek posekanej drogy a dvoch pohárov horúcej vody. Toto množstvo sa pije denne.

Odvar

Salvia officinalisPripraví sa 10-minútovým povarením dvoch lyžičiek drogy a pohára vody. Používa sa na kloktanie a obklady. Na rany sa môže použiť aj koncentrovanejší odvar.

Na výplachy ústnej dutiny je vhodné kombinovať vňať šalvie s kvetom rumančeka, vňaťou prasličky a listom orecha.

Čaj

Jedna čajová lyžička byliniek na 1/4 litra vody, sparíme a krátko vylúhujeme.

Zaujímavosti:

  • Šalvia lekárska bola známa ako liečivá rastlina už v staroveku. Jej obľuba ako liečivej rastliny vyvrcholila v stredoveku, keď cisár Karol Veľký roku 802 svojím ediktom nariadil pestovanie šalvie spolu s inými liečivými rastlinami v záhradách. Odvtedy sa pestovala a užívala ako všestranne účinné ľudové liečivo.
  • Liečebne rovnocenná so šalviou lekárskou je aj šalvia muškátová (Salvia sclarea). Vonia ako levanduľa.
  • Šalvia lekárska nie je vhodná pre deti ani pre tehotné a dojčiace ženy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button