Ruža šípová
Latinsky: Rosa canina
Česky: Ruže šípková
Ľudovo: Psia ruža, Šípky
Čeľaď: Ružovité
Charakteristika rastliny ruža šípová
Ruža šípová je rozkonárený až 3 metre vysoký ker. Každý rok ruža šípová vyháňa dlhé ovisnuté výhonky, ktoré sa v ďalšom roku rozkonárujú. Listy sú striedavé, nepárno perovito zložené, na okraji pilkovité.
Konáre aj listy sú pokryté tŕňmi. Päťpočetné ružové kvety sú pravidelné, voľnolupienkové, s mnohými tyčinkami a viacerými piestikmi. Vyrastajú na koncoch výhonkov jednotlivo alebo v chocholíkoch. Plod je lesklá červená vajcovitá šípka, ktorá vzniká zo zdužnatenej kvetnej čiašky. Je to vlastne plodstvo zložené z viacerých jednosemenných chlpatých nažiek.
Výskyt a pestovanie
Ruža šípová sa vyskytuje v celej Európe. Je nenáročná na pôdu – rastie pri cestách, na skalnatých stráňach a okrajoch lesov od nížin až do podhoria. Pestujú sa aj jej vyšľachtené odrody s väčšími a dužinatejšími šípkami a menším množstvom nažiek.
Zber a úprava
Zberajú sa šípky ešte pred dosiahnutím plnej zrelosti. Vtedy sú svetločervené a tvrdé. Sušia sa celé, alebo iba ich dužinaté čiašky, rozrezané a zbavené nažiek s chĺpkami a semenami. Musia sa sušiť rýchlo, aby nestratili veľmi cenný obsah vitamínu C.
Odporúča sa celé sušenie alebo aspoň dosušovanie v umelých podmienkach pri teplote až do 60 °C.
Účinné látky
Šípky obsahujú veľa vitamínov, najmä vitamín C (sušené 10 – 20 mg %), ale aj B-komplex, PP, K a E. Okrem toho obsahujú triesloviny, sacharidy, pektín, silicu, kyselinu citrónovú, jablčnú a nikotinovú, flavonoidy, v semenách aj vanilín a mastný olej.
Ruža šípová aj jej liečivé účinky na:
- zápaly močových ciest
- zápal obličiek
- vredy žalúdka
- zlepšenie stavu vlásočníc (kapilár), zníženie krehkosti (fragility) kapilár
- močopudný účinok
- prechladnutie
- kašeľ
- horúčka
- skorbut
- hnačka
- koliky
- krvácanie
- čistí krv
- churokrvnosť, anémia
- choroby žlčníka a žlčových ciest
- vredy ústnej dutiny
- bolesti v krku, zápal hrdla
Použitie
Odvar
Na vnútorné použitie sa pripraví z dvoch polievkových lyžíc šípkovej drviny, ktorá sa zaleje 400 ml vody a po 6- až 7-hodinovom lúhovaní sa varí 3 minúty. Precedený odvar sa užíva trikrát denne po 150 ml po jedle. Odvar z celých šípok ( aj so semenami) má sťahujúci účinok.
Čaj
Z nadrobno rozdrvených šípok sa pripravuje krátkym povarením alebo ako zápar z 1 – 2 lyžičiek drogy a pohára vody zohriatej na 70 – 80 °C. Pije sa po 20-minútovom lúhovaní.
Šípkové víno
Na liečebné účely sa pripraví z 1 kg rozdrvených čerstvých alebo 500 g sušených plodov, 500 g cukru a 5 l vody. Zmes sa udržiava v teple asi 6 dní. Víno sa pije namiesto vody.
Šípkový vitamínový nápoj
Pripraví sa z mäkkých zrelých plodov, ktoré sa rozdrvia a zalejú pálenkou zriedenou s vodou v pomere 1:1. Po 3 -4 týždňoch sa drvina vytlačí, tekutina precedí a naplní do fliaš. Pije sa denne po kalíštekoch. Zo šípok sa pripravuje aj výborný džem, lekvár a sirup.
Šípkový sirup s mätou
Suroviny:
- 150 g šípok
- 50 g mäty priepornej
- 50 g rakytníka
- 1 l vody
- 50 g kyseliny citrónovej
Príprava
Roztlačené šípky s rakytníkom a mätou vložíme do hrnca s vodou a privedieme k varu. Odstavíme, necháme vychladnúť, potom precedíme cez plátno. Pridáme cukor a kyselinu citrónovú a zahrievame do doby, než sa cukor rozpustí. Zlejeme do fliaš a sterilizujeme 20 minút pri 80°C.
Šípková omáčka
Suroviny:
- šípková zaváranina – 2 lyžice
- 2 lyžice masla
- 3 lyžice bieleho vína
- 2 lyžice hladkej múky
- ½ l vývaru
- 4 lyžice hrozienok
- 4 klinčeky,
- 1 PL ocotu
- štipka soli
Príprava
Z múky a masla urobíme svetlú zápražku, ktorú zalejeme vývarom a vínom. Pridáme šípky a dôkladne povaríme. Hrozienka a klinčeky povaríme zvlášť a precedíme, nalejeme do omáčky. Premiešame, ochutíme soľou a octom. Šípková omáčka sa hodí ku zverine a tmavému mäsu.
Zaujímavosti:
- Pozor ruža šípová môže mať aj preháňavé účinky!
- V Grécku ruže predstavovali lásku, šťastie a krásu. Ale Rimania chápali význam ruží inak. Považovali ich za odmenu a vyznamenanie a taktiež symbol mravnej čestnosti.
- Existuje približne 25 typov ružových vôní.
- Jej plody – šípky patria k najbohatším zdrojom vitamínu C.