Pyštek obyčajný

pyštek obyčajnýLatinsky: Linaria vulgaris
Česky: Lnice květel
Ľudovo: Kveteľ, Ľan matky božej, Ľan Panny Márie, Inica, Ohnica, Žihavica, Krvavica
Čeľaď: Krtičníkovité

Charakteristika rastliny pyštek obyčajný


Pyštek obyčajný je trváca rastlina, ktorej z plazivého podzemku vyrastá väčší počet 30 – 60 cm vysokých nerozkonárených, husto olistených stoniek. Listy sú sediace, striedavé, čiarkovité kopijovité.

Žlté pyskovité kvety s výraznou ostrohou sú zoskupené v koncovom strapci. Na dolnom pysku je oranžovožltá škvrna. Kvety odkvitajú postupne, čím sa strapec predlžuje. Plod je dvojpuzdrová vajcovitá tobolka s mnohými drobnými semenami.

Výskyt

kvet pyštekaPyštek obyčajný u  nás rastie hojne na celom území v burinových porastoch, pri cestách, na násypoch, rúbaniskách od nížin až do podhoria. Obrubuje sypké kamenisté alebo piesočnaté pôdy.

Zber a úprava

Kvitnúca vňať sa zberá od júna do septembra. Pri zbere sa odreže asi 20 cm od zeme a suši sa vo zväzkoch v tieni. V umelých podmienkach nemá teplota sušenia presahovať 35 °C. Dobre vysušená droga je zelená so žltými kvetmi.

Účinné látky

Medzi účinné látky, ktoré sa vyskytujú najmä v kvetoch, patria flavónové glykozidy, linarín, pektolinarín a neolinarín. Okrem toho rastlina obsahuje aj triesloviny, fytosteroly, minerálne látky, pektín a iné.

Pyštek obyčajný a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Zápar (čaj)

bylinka pyštekPripraví sa z 1 – 2 čajových lyžičiek drogy a pohára vriacej vody. Po 15 minútovom lúhovaní sa vypije na dvakrát počas dňa.

Obklad

Zvonka sa prikladá obklad zo zaparenej drogy zavinutej v kúsku jemného plátna alebo scedený odvar nasiaknutý vo vate.

Pri očných obkladoch je vhodné použiť zmes pyšteka, očianky a kvetu rumančeka. Často sa odporúča kombinovať obklady s pitím čaju.

Čajová zmes pri zápale žlčníka:

Dve lyžice zmesi spolu s lyžičkou ostropestrecového semena vložíme do pollitra vody, privedieme k varu, asi minútu povaríme a necháme 15 minút prikryté vylúhovať. Čaj precedíme a pijeme ho teplý trikrát denne po tretine, 20-25 minút pred jedlom.

Zaujímavosti:

  • Pyštek obyčajný si mnohí z nás pamätajú z detstva ako kvietok, ktorý vie otvoriť „papuľku“. Ak sa stred kvetu zboku mierne potlačí medzi palcom a ukazovákom, jeho pysky sa rozostúpia a uvoľnia prístup k čnelke, tyčinkám aj medovým žliazkam vnútri koruny. Hmyz, ktorý kvety opeľuje, používa však na dosiahnutie toho istého cieľa inú metódu. Sadne si na plošinku, pripomínajúcu akýsi vankúšik na spodnom pysku kvetu. Hmotnosťou svojho tela zaťaží spodný pysk a kvet sa otvorí. Potom už zaleží iba od dĺžky jeho cuciaka, či dosiahne k medovým žliazkam, aby si pochutil na sladkom nektári. Pritom sa mu z chlpov bruška uvoľní peľ, ktorý sa naň nalepil na iných kvietkoch pyšteka a opelí bliznu. Cez bliznu a čnelku prerastie peľ do semenníka a oplodní vajíčka, z ktorých sa vyvinú.
  • Vlastnosti tejto rastlny boli známe už v 15. storočí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button