Púpava lekárska

púpava lekárskaLatinsky: Taraxacum officinale
Česky: Pampeliška lékařská
Ľudovo: Mlieč, Pampeliška, Popovňak, Smotánka
Čeľaď: Čakankovité

Charakteristika rastliny púpava lekárska


Púpava lekárska je trváca bylina s dužinatým vretenovitým koreňom, z ktorého vyrastá prízemná ružica podlhovastých, väčšinou hlboko vykrajovaných stopkatých listov. Zo stredu listových ružíc vyrastá niekoľko bezlistých dutých stvolov dlhých až 30 cm, zakončených hustým úborom drobných žltých jazykovitých kvetov.

Kvety sú päťpočetné, obojpohlavné a obsahujú veľa nektáru. Ráno sa otvárajú a na noc alebo za dažďa zatvárajú. Po odkvitnutí sa z nich vyvíjajú plody. Sú to nažky s chocholcami pripomínajúcimi padáčiky. Púpava lekárska obsahuje v mliečniciach biele horké mlieko, ktoré vyteká pri poranení. Sporadicky kvitne až do októbra.

Výskyt

U nás rastie púpava lekárska ako burina. Hojne sa vyskytuje od nížin až do podhoria, najmä na slnečných lúkach, medziach, v trávnikoch a záhradách.

Zber a úprava

Zberá sa najmä koreň, niekedy aj celá vňať s koreňom alebo osobitne koreň, listy a kvety. Suší sa v tieni, ale lepšie v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Celá vňať sa zberá najmä na jar pred rozkvitnutím úborov, korene sa zberajú na jar alebo na jeseň, keď majú najviac účinných látok.

Účinné látky

Hlavnými liečebne významnými látkami koreňa sú horčiny taraxacín a taraxacerín, fytosteroly, triterpény taraxerol a taraxasterol, inulín, triesloviny, saponíny, silica, sliz, inozitol, manitol, živica, cholín, vitamíny, vosk a fytoncídy. Mlieko je bohaté na minerálne látky. Obsahuje aj kyselinu kremičitú, cholín a saponín.

Púpava lekárska a jej liečivé účinky na:

  • hepatitída
  • cukrovka
  • jarná únava, obyčajná a lebo dlhotrvajúca únava
  • svrbenie kože
  • lišaj
  • vyrážka
  • čistí žalúdok
  • zlepšuje trávenie
  • žlčníkové kameneopelenie pupavy
  • poruchy metabolizmu
  • choroby sleziny
  • čistí krv
  • vypotenie
  • podpora močenia, zadržiavanie tekutín v tele

Použitie

Zápar

Z dvoch lyžičiek posekanej alebo rozdrobenej drogy na 2 poháre vody sa užíva vnútorne. Môže sa užiť aj vo forme odvaru, ak sa nechá krátko povariť.

Čerstvá šťava

Z vňate v množstve 50 – 100 ml,slúži na prečistenie a posilnenie organizmu.

Macerát

Z dvoch lyžičiek nadrobno posekanej drogy a dvoch pohárov 15- 20 °C teplej vody, uležaný pri izbovej teplote osem a viac hodín sa užíva vnútorne pri všetkých uvedených ťažkostiach.

Sirup

Striedavo dávame bylinu  na ktorú položíme dva plátky citróna a zasypeme rovnakuo vrstvou cukru a každú vrstvu mierne stlačíme. Takto pokračujeme, dokiaľ nie je pohár plný (končí sa cukrovou vrstvou). Pohár uzavrieme a dáme na chodbu „pracovať“, tak na 2-3 týždne, ale pokojne aj na dlhšie. Cukor sa postupne rozpúšťa a mieša sa s výťažkom z bylín. Keď je proces u konca, precedíme všetko cez plátno alebo cez plienku, poriadne vytlačíme, nalejeme do fľaštičiek a uchovávame v chlade.

Ak dáte cukru viac, vôbec to nie je na škodu, naopak, cukor tu funguje ako prírodný konzervant a je potrebné si uvedomiť, že výsledný produkt budete užívať po lyžičkách, nie po litroch, takže sa nie je potreba desiť toho množstva

Med

1) Natrhajte približne 300 kvetov
med z pupavy lekarskej

Budete potrebovať približne 300 kvetov (= 200-250 gramov). Púpavy by mali byť z čistého prostredia, ideálne niekde z dediny. Netrhajte pri ceste, železničnej trati pod.

Nazbierajte ich najlepšie pred poludním, keď sú kvety najviac rozvité. Doma ich trochu premyte pod prúdom studenej vody. Zbavíte sa síce časti peľu, ale dostanete z kvetov drobný hmyz.

2) Prilejte šťavu z citróna a púpavy povarte

Premyté kvety nechajte odkvapkať, pridajte k nim šťavu z dvoch citrónov a 0,8 litra vody. Všetko dajte do hrnca a veľmi krátko (max. 5 minút) varte veľmi slabým varom. Voda by sa mala peľom zafarbiť do svetlo hnedej. Nechajte vychladnúť a šťavu s púpavami dajte na deň do chladnej a tmavej miestnosti.

3) Sceďte, pridajte cukor a povarte

Druhý deň prelejte všetko cez čistú plienku, aby ste získali len čistú šťavu. Bude ľahko zakalená  hnedou farbou. Pridajte do nej 1,5 kg cukru. Všetko znovu varte (tekutina by nemala bublať!) Asi 20 minút, kým sa cukor nerozpustí (spoznáte to podľa toho, že bude tekutina výrazne priehľadnejšia!) a tekutina nestmavne do karamelovej farby. Potom skúste odkvapkať trochu na tanierik, či má požadovanú medovú konzistenciu.

4) Plňte poháre a obráťte ich viečkom nadol

Pokiaľ má sirup dobrú farbu, je hustý a číry, hneď ho môžete naliať do pohárov. Naplňte ich takmer do plna, utrite dôkladne okraje a pevne uzavrite. Potom ich postavte na viečko a nechajte vychladnúť. Skladujte na tmavom a chladnom mieste. Med je natoľko koncentrovaný cukrom, že by teoreticky nemal začať plesnivieť ani kvasiť.

Zaujímavosti:

  • Z mladých šťavnatých listov sa na jar pripravuje šalát, ktorý je bohatý na vitamíny. Listy sa zbavia horkosti vylúhovaním vo vlažnej slanej vode. Šalát sa ochutí citrónom.
  • Z čerstvých kvetov sa pripravuje púpavový med alebo púpavové víno.
  • Z púpavy pestovanej na poli sa vyrába náhrada kávy.
  • Vyciciavať mliečnu šťavu zo stvolov alebo listov púpavy sa neodporúča, pretože to môže spôsobiť tráviace ťažkosti.
  • Niekedy po viacnásobnom potieraní mlieko odstraňuje bradavice.
  • Púpava lekárska okrem veľkého obsahu minerálov a iných látok obsahuje aj fytoncídy – látky , ktoré majú skoro taký účinok ako antibiotiká.
  • Púpava lekárska znižuje hladinu krvného cukru, napomáha pri cukrovke. Pri začínajúcej cukrovke sa odporúča v dobe vegetácie púpav zjesť niekoľko ich čerstvých stoniek denne. Nie je to príliš chutné, ale trocha horkosti neuškodí – a najmä: hladina cukru sa upraví. (Nezabúdajte, že by ste mali púpavu zbierať iba v čo najčistejšom prostredí, niekde na poli, ktoré je ďaleko od ciest a nehrozí tam žiadne znečistenie. Púpavu pred konzumáciou a spracovaním, vždy starostlivo umyte/opláchnite)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button