Prvosienka jarná

prvosienkaLatinsky: Primula veris
Česky: Prvosenka jarní
Ľudovo: Prvnička
Čeľaď: Prvosienkovité

Charakteristika rastliny prvosienka jarná


Je to trváca rastlina s valcovitým hnedým podzemkom, z ktorého vyrastá ružica prízemných listov a asi 20 cm vysoký dutý stvol s koncovým súkvetím. Podlhovasto vajcovité, do krátkej stopky zúžené listy ružice majú vrúbkovanú čepeľ. Kvety v okolíkoch sú žlté, päťpočetné, pravidelné, ovisnuté a príjemne voňajú.

Koruna kvetu je rúrkovitá s oranžovými škvrnami na vnútornej strane každého z piatich lupienkov. Kvety sú obojpohlavné, cudzoopelivé, so zložitým spôsobom opeľovania, založenom aj na zaujímavých rozdieloch v dĺžke čneliek a umiestnení tyčiniek v rúrke koruny. Plod je jednosemenná tobolka.

Výskyt a pestovanie

Rastie v nížinách, na slnečných stráňach, lúkach, pastvinách a v riedkych lesoch, najmä na vápenatých pôdach. Pestuje sa aj v záhradkách.

Zber a úprava

prvosienka jarnáZbierajú sa koreň a kvety, zriedka aj listy. Kvety bez stvolov sa zbierajú v čase plného rozkvetu, listy na konci kvitnutia.

Sušia sa rýchlo v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote 40 °C. Korene sa zbierajú v lete, keď začnú vädnúť listy alebo na jar (marec).

Zbierajú sa iba z pestovaných rastlín, aby sa nezničili voľne rastúce populácie, pretože na viacerých miestach ich už dnes treba chrániť.

Korene sa po umytí vodou sušia na slnku, v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C.

Účinné látky

Korene obsahujú až 10% saponínov, trochu silice, glykozidy primulaverin a primverín, triterpénové zlúčeniny a estery kyseliny salicylovej. Kvety obsahujú najmä saponiny a flavanoidy, listy iba málo saponínov a všetky časti rastliny obsahujú kyselinu askorbovú, primulovú a karatén.

Prvosienka jarná a jej liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

V dvoch pohároch horúcej vody sa vylúhuje jedna lyžica pokrájaného sušeného koreňa. Zápar sa užíva každé 2 – 3 hodiny po lyžičkách.

Odvar

 Primula verisJedna lyžica rozdrobeného sušeného koreňa sa varí 10 minút v štvrť litri vody, vylúhuje sa, scedí, osladí medom a užíva sa po lyžici každé dve hodiny, najmä pri chorobách dýchacích ciest. Kvety a listy sa používajú podobne ako koreň, alebo sa pridávajú do čajových zmesí.

Kozmetika

Masť z rastliny s názvom prvosienka jarná sa používa na spáleniny od slniečka a na škvrny na koži. Z nálevu (asi 10 gramov kvetu) sa robia vlasové kúpele. Po nich sú vlasy hodvábne, jemné a príjemne voňajú.

Zaujímavosti:

  • Podobné účinné látky obsahuje aj prvosienka vyššia (Primula elalior), ktorá sa podobá rastline s názvom prvosienka jarná, má však vyšší, mierne chlpatý stvol a väčšie korunné lupienky bez oranžových škvŕn. Rastie najmä vo vyšších polohách. Zbiera a užíva sa tak ako prvosienka jarná. Z mladých listov prvosienky možno urobiť aj šalát.
  • Na Slovensku sú prvosienky čiastočne chránené. Preto je zakázané zbierať ich korene.
  • Táto bylinka dostala meno z latinského primus – prvý a ver – jar, čo vyjadruje, že patrí medzi prvé jarné kvety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button