Pagaštan konský

pagaštanLatinsky: Aesculus hippocastanum
Česky: Jírovec maďal
Ľudovo: Gaštan
Čeľaď: Pagaštanovité

Charakteristika rastliny pagaštan konský


Pagaštan konský je vysoký rozkonárený strom s veľkými, dlhostopkatými, protistojnými, dlaňovito delenými, 5- až 7-početnými listami. Súmerné veľké kvety sú zoskupené v kužeľovitých vzpriamených, 10 – 30 cm dlhých metlinách.

Väčšina kvetov je samčích, menej obojpohlavných a samičích. Kvety majú päťcípy opadavý kalich a päť voľných bielych korunných lupienkov s červenožltými alebo ružovými škvrnami. Tyčinky sú dlhšie ako koruna a majú červené peľnice. Vrchný semenník je plstnatý. Plod pagaštana je ostnatá tobolka, ktorá praská tromi chlopňami. Dozrievajú v nej 1 – 3 hnedočervené lesklé semená – gaštany.

Výskyt a pestovanie

Pagaštan konský pochádza z juhovýchodnej Európy. U nás sa pestuje najmä v parkoch a stromoradiach. Zriedka splaňuje. Rozmnožuje sa semenami (gaštanmi) alebo vegetatívne odrezkami.

Zber a úprava

pagaštan konský plodyZbierajú sa kvety, semená, zriedka listy. Kvety sa zbierajú bez kvetných stopiek, prípadne sa odstrihne celé súkvetie a kvety sa z neho pooberajú. Sušia sa voľne alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C tak, aby sa zachovala ich pôvodná farba.

V septembri a októbri sa zbierajú zrelé gaštany, ktoré vypadli z toboliek. Sušia sa voľne alebo v umelých podmienkach pri teplote do 60 °C.

Účinné látky

V semenách stromu s názvom pagaštan konský je vysoký obsah saponínov s účinnou látkou escín, ktorá podporuje cirkuláciu krvi v žilách a spevňuje ich steny, ďalej mastný olej, proteíny, vitamíny B -komplexu, C, K, fytosteroly, sliz a škrob ( až 50 %). Listy a kvety obsahujú flavonoidy, purínové deriváty a triesloviny.

Pagaštan konský a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Dve až tri lyžičky rozomletých semien sa zalejú šálkou horúcej vody. Používa sa vnútorne na dýchacie cesty alebo zvonka na zápal žíl, hemoroidy, vredy predkolenia a pomliaždeniny. Podobne (vnútorne aj zvonka) sa používajú aj sušene listy – 1 lyžička na pohár vody.

Odvar

Aesculus hyppocastanumRozdrobené alebo pokrájané semená sa varia vo vode a pridávajú sa do kúpeľa proti hemoroidom a vyrážkam.

Tinktúra

Jeden diel rozomletých semien alebo kvetov sa zmieša s 10 objemovými dielmi liehu a nechá sa stať v uzatvorenej sklenej nádobe asi tri týždne na slnku.

Po prefiltrovaní sa používa zvonka na natieranie pri dne a reume.

Kúpeľ

Reumatikom lekári kedysi odporúčali pagaštanový kúpeľ, ktorý pomáhal odstrániť bolesť z ich poskrúcaných kĺbov. Semená však museli byť čerstvé. Prospešný je aj pri opuchoch po zlomeninách.

Zaujímavosti:

  • Z rozomletých semien stromu s názvom pagaštan konský môže poslúžiť prášok pri zápale dýchacích ciest a pri hnačke. Denná dávka prášku je dvakrát na hrot noža.
  • Málokto vie, že prívlastok pagaštan „konský“ získal vďaka liečivému účinku, ktorý bol preukázaný pri liečbe dýchavičnosti koní. Hnedé bobule ukryté v zelenej pichľavej šupke však nie sú vhodné len na liečenie, ale postarajú sa vám aj o peknú jesennú dekoráciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button