Ovos siaty
Latinsky: Avena sativa
Česky: Oves setý
Ľudovo: Ovos
Čeľaď: Lipnicovité
Charakteristika rastliny ovos siaty
Ovos siaty je jednoročná tráva, ktorá sa pestuje ako obilnina. Hladké steblo je vysoké 60 – 120 cm, listy sú úzke a sediace, kvety sú usporiadané v metline z kláskov visiacich na drsných stopkách.
Klásky sú zväčša dvojkveté s veľkými, rovnako dlhými plevami a plevicami. Plod je zrno.
Výskyt a pestovanie
Pochádza z východnej Európy. U nás sa pestuje ako obilnina na poliach vo viacerých odrodách, najmä v horských oblastiach.
Zber a úprava
Ovos siaty sa v období zrelosti kosí a po vymlátení dosúša. Na dietetické a liečebné účely sa využíva zrno, niekedy aj slama.
Výhodne možno využiť zrno upravené vo forme ovsených vločiek, ktoré sú dostupné v predajniach potravín alebo bioproduktov.
Účinné látky
Zrná obsahujú saponiny, škrob, proteíny, vitamíny, flavény, enzýmy a iné látky, ako napr. vanilínglykozid. V slame je pektín, malé množstvo karoténov a kyselina kremičitá.
Ovos siaty a jeho liečivé účinky na:
- zmierňuje riziko vzniku srdečných chorôb a infarktu
- pomáha pri chudnutí, udržiava hlad pod kontrolou
- tlmí zvýšenú činnosť štítnej žľazy, podporuje činnosť ľadvín
- ekzémy
- diabetes melitus
- depresia
- ovos zvyšuje telesnú teplotu
- stabilná glykémia
- vyčerpanosť
- únava
- nespavosť
Použitie
Nálev
Dve až tri čajové lyžičky rozdrvených zŕn alebo vločiek napučaných v jednej šálke vody sa užívajú trikrát denne, najmä pri nervovej vyčerpanosti, nespavosti a nechutenstve.
Odvar
Pri liečbe vysokého krvného tlaku sa dve polievkové lyžice zŕn alebo vločiek varia v 200 ml vody. Po vyvarení asi polovice vody sa odvar scedí, rozdelí na tri časti a pije ráno, napoludnie a večer.
Kaša, polievka
Kaša z ovsených vločiek alebo polievka nimi zahustená sa používajú na podporu trávenia a peristaltiky čriev. Kaša sa môže krátko povarit‘ vo vode, osladiť alebo osoliť. Slaná dobre chutí s čerstvou alebo opraženou cibuľkou.
Môže sa však pripraviť aj zo surových vločiek, ktoré sa nechajú napučať vo vode niekoľkohodín (od večera do rána), potom sa krátko zohrejú a dochutia medom, rastlinným tukom, škoricou alebo strúhanými orechmi a jedia sa s čerstvým ovocím či kompótom.
Odvar zo slamy
Zvonka sa používa odvar zo slamy alebo aj z vločiek vo forme kúpeľa pri únave nôh, reume, ischiase a kožných chorobách.
Ovsená voda
Pripravuje sa nasypaním dvoch polievkových lyžíc zrna ovsa do jedného litra vody. To sa potom varí päť minút a scedí. Získaná tekutina sa môže osladiť medom a piť počas celého dňa.
Zaujímavosti:
- Hoci je ovos siaty oddávna známy najmä ako krmivo pre kone, dnes patrí medzi najvhodnejšie prvky zdravej výživy človeka.
- Vločky by nemali chýbať ani na jedálnom lístku športovcov a ťažko pracujúcich ľudí. Sú vhodné aj pre diabetikov.
- Ovsené vločky sú vo forme kaše výborné na raňajky, ale pridávajú sa aj do polievok na ich zahustenie, do omáčok, ale aj do nátierok.