Nechtík lekársky
Latinsky: Calendula officinalis
Česky: Měsíček lékařský
Ľudovo: Mesiačik, Slniečko
Čeľaď: Astrovité
Charakteristika rastliny nechtík lekársky
Nechtík lekársky je jednoročná bylina s rozkonárenou, až 50 cm vysokou stonkou. Listy má striedavé sediace, obrátene vajcovité. Stonka aj listy sú žliazkato páperisté.
Oranžové alebo oranžovožlté kvety sú usporiadané do koncových a pazušných úborov. Obvodové jazykovité kvety sú samičie (piestikové), vnútorné rúrkovité sú samčie (tyčinkové). Kvety sa na noc zatvárajú.
Výskyt a pestovanie
Nechtík lekársky sa u nás pestuje ako okrasná rastlina v záhradách. Pestuje sa zo semien. Pre potreby farmaceutického priemyslu sa šľachtené odrody pestujú aj v parných podmienkach.
Zo žľaznatých chlpov uvoľňuje nechtík pach, ktorý odpudzuje niektorých živočíšnych škodcov, a preto ho vysádzajú aj ako obruba zeleninových záhonov. Na jeseň súčasne kvitne a vysemeňuje sa. Niekedy splanieva.
Zber a úprava
Za suchého počasia sa z kvetných úborov vytrhávajú najmä obvodové jazykovité kvety. Niekedy sa zbierajú celé úbory. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C.
Účinné látky
Nechtík lekársky obsahuje najmä silicu, saponiny, horčiny, karotenoidy, xantofyl, kyselinu salicylovú a slizovité látky. Jeho priaznivé pôsobenie sa pripisuje najmä spoločnému pôsobeniu silice, xantofylu, horčiny kalendulinu a slizovitých látok.
Nechtík lekársky a jeho liečivé účinky na:
- detoxikácia – čistí krv
- žltačka, hepatitída
- hojenie rán kože
- choroby kože
- jazvy po zranení, pooperačné jazvy
- kŕčové žily, varixy, žily
- zápal žíl
- vredy predkolenia
- fistula
- omrzliny
- spáleniny, popáleniny
- rakovina prsníka – doplnková liečba
- plesne, kvasinky v okolí pošvy
- kvasinka, pleseň nôh a nechtov (onychomykóza)
- modriny
- hnisajúce vredy
- preležaniny (dekubity)
- rakovina kože
- hemangiom
- pehy
- starecké škvrny
- choroby žalúdka
- choroby čriev
- žalúdočné kŕče
- žalúdočné vredy
- dvanástnikové vredy
- zápal hrubého čreva – kolitída
- krv v moči
- vírusové ochorenia
- otrava krvi
- problémy po očkovaní
- choroby pečene
- škrkavky
- bradavice
- svrab
- videnie, ostrý zrak, ostrosť videnia
- zápal kostnej drene (nákazou v kostiach)
- hnisavá rana
- nehojace sa rana, zle sa hojace rana
Použitie
Čerstvá šťava
Užíva sa s vodou, jedna až dve lyžice denne.
Tinktúra
Do nádobky s 200 – 250 ml 30- až 50-percentného liehu sa ponorí jedna lyžička čerstvých alebo sušených kvetov a po vylúhovaní sa užíva vnútorne po kvapkách.
Zápar
Pripravuje sa z 1 – 2 lyžičiek drogy a pol litra horúcej vody. Pije sa pri poruchách žlčníka a pečene, pri kŕčoch (1 – 3 šálky denne) a používa sa na vyplachovanie ústnej dutiny.
Odvar
Jedna lyžica drogy sa nechá zovrieť v pohári vody a po vychladnutí sa používa na obklady na poranenú pokožku.
Kúpeľ
Dve vrchovaté hrste čerstvých alebo 100 g suchých bylín na jednu kúpeľ.
Zaujímavosti:
- Nechtíková masť sa s veľkou obľubou používa v kozmetike. Jednu z nich si môžete pripraviť aj doma, napríklad podľa tohto návodu: Štyri hrste nadrobno posekaných čerstvých kvetov nechtíka spolu s hornou časťou vňate sa nechajú zovrieť v pol litri vopred rozpustenej bravčovej masti. Treba použiť väčšiu nádobu, lebo obsah kypí. Hmota sa dobre premieša a nechá sa prikrytá cez noc stáť. Ráno sa prihreje a precedí cez ľanové plátno. Dobre sa vytlačí a naleje do vhodnej nádoby, ktorá sa uskladňuje v chladničke.
- Voľne v prírode rastie nechtík roľný s menšími žltými kvetmi, ktorý sa však nezbiera.
- Keď sa denne dlhšiu dobu natiera človek čerstvou šťavou, tak môže zmiznúť aj cievne jadro (angióm), rovnako sa stratia pehy a starecké škvrny. Tak možno odstrániť aj drsné rakovinové škvrny na koži.