Mäta prieporná
Latinsky: Mentha piperit
Česky: Máta peprná
Ľudovo: Mätka, Vetrová bylina
Čeľaď: Hluchavkovité
Charakteristika rastliny mäta prieporná
Mäta prieporná je trváca bylina so 60 – 80 cm vysokou, chlpatou, v hornej časti rozkonárenou štvorhrannou stonkou. Z podzemku vyrastajú podzemné aj nadzemné poplazy, na ktorých z mnohých uzlov vyrastajú z púčikov ďalšie zakoreňujúce stonky, takže za krátky čas rastlina môže obsadiť aj niekol’ko štvorcových metrov pôdy.
Listy na stonkách sú krížmo protistojné, vajcovito kopijovité, králkostopkaté a na okrajoch pílkovité. Na čepeli listov sú bodkované žliazky obsahujúce silicu. Bledoružové až fialové slabo dvojpyskové (4-cípe) kvety sú v papraslenoch nahlučené v koncových klasoch. Plody sú vajcovité tvrdky. Celá rastlina je silno aromatická.
Výskyt a pestovanie
U nás sa pestuje vo väčšom na poliach a v malom v záhradkách. Nerozmnožuje sa semenami, pretože mäta pieporná je kríženec s poruchou tvorby semien.
Veľmi ľahko sa však rozmnožuje vegetatívne, delením trsov alebo koreňovými poplazmi. Niektoré jej odrody sú citlivé na vymŕzanie, preto treba rastliny v zime zakrývať.
Zber a úprava
Mladé vrcholčeky vňate sa spolu s listami odtrhávajú niekoľkokrát od júna do septembra, vždy pred rozkvitnutím a za suchého počasia. Sušia sa v dobre prevzdušnených priestoroch pri teplote do 35 °C.
Účinné látky
Mäta prieporná obsahuje 1 – 2% silice (najmä mentol, menton a iné zložky) s výrazne antiseptickými účinkami. Ďalšími účinnými látkami sú flavonaidy s protikŕčavými vlastnosťami, triesloviny (5 -10 %), horčiny a iné.
Mäta prieporná a jej liečivé účinky na:
- zvýšenie telesnej kondície
- frigidita
- impotencia
- posilnenie nervovej sústavy
- žalúdočné ťažkosti
- krvácanie
- kŕče žalúdka, žalúdočné kŕče
- anorexia
- žlčové kamene – bolesti žlčníka
- bolesti zubov
- zápal zuba
- zápach z úst
- vyrážky
- zápal kože
- utlmenie tvorby materského mlieka
Použitie
Zápar
Dve čajové lyžičky drogy sa zaparia pol litrom vody. Po 10-minútovom lúhovaní sa zapar vypije počas dňa pri žalúdočných, žlčníkových a črevných ťažkostiach, plynatosti či hnačke. Môže sa použiť aj na kloktanie a inhaláciu.
Odvar
Proti plynatosti sa používa aj odvar z mäty, plodov feniklu, anízu a rasce v rovnakom pomere. Jedna polievková lyžica zmesi sa asi 15 minút povarí v štvrť litri vody.
Prášok
Užíva sa štvrť kávovej lyžičky pri hnačke alebo iných uvedených ťažkostiach denne.
Silica
Izolovanú z rastlín ju možno kúpiť v lekárňach vo forme kvapiek a použiť vnútorne, ale aj na inhaláciu a natieranie.
Mentol (z lekárne)
Zmiešaný s krémom poslúži na natieranie pri migréne, reumatických bolestiach alebo ekzémoch.
Čaj
- vňať mäty 5 (dielov)
- vňať vachty 5
- vňať benediktu 4 (diely)
- podzemok puškvorca 4
- vňať medovky 4
- vňať repíka 3
- kvet harmančeka 3
Dve lyžice zmesi zalejeme pol litrom vriacej vody a necháme asi 15 minút prikryté vylúhovať. Čaj precedíme a pijeme trikrát denne po tretine množstvo, 20-25 minút pred jedlom.
Zaujímavosti:
- Liečivé účinky rastliny s názvom mäta prieporná majú aj iné pestované a voľne rastúce druhy mäty.
- Mätové lístky sa taktiež pridávajú do letného drinku s bielym rumom.