Ľubovník bodkovaný
Latinsky: Hypericum perforatum
Česky: Třezalka tečkovaná
Ľudovo: Trezalka, Svätojánska tráva, Svätojánska bylina, Bylina sv. Jána
Čeľaď: Ľubovníkovité
Charakteristika rastliny
Ľubovník bodkovaný je trváca bylina s holou oblou vzpriamenou a v hornej časti rozkonárenou stonkou, vysokou až 80 cm. Listy sú sediace, protistojné, podlhovasté a celistvookrajové. V protisvetle vidieť na nich priesvitné bodky – žliazky naplnené silicou a menej početné tmavé bodky obsahujúce červené farbivo hypericín. Vytvára zlatožlté voľnolupienkové kvety, ktoré majú v priemere 2 – 2,5 cm a sú zoskupené do zloženého súkvetia.
Plod je tobolka. Aj v plode sú žliazky v tvare bodiek.
Výskyt
Rastie na svetlých miestach na okrajoch lesov, na pasienkoch,rúbaniskách a na lúkach chudobných na živiny. Je hojne rozšírený od nížin až do podhoria v niekoľkých poddruhoch.
Zber a úprava
Zberajú sa kvitnúce vrcholčeky vňate dlhé 20 – 30 cm. Sušia sa vo zväzočkoch zavesených v tieni, alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Vysušená vňať je zelená a kvety sú žlté.
Účinné látky
Z účinných látok obsahuje silicu, flavonoidy (rutozid,hyperozid, hypericin), triesloviny, pektín, cholin, saponiny a xantón.
Ľubovník bodkovaný a jeho liečivé účinky na:
- poranenia nervov
- nervové, neurologické ochorenia
- neuralgia trigeminu
- hnačky
- natiahnuté svaly
- depresie
- nespavosť
- zápal nervu
- neuróza
- nervová slabosť
- hystéria, hysterické záchvaty
- nepokojný spánok, nočné mory
- poruchy reči a koktanie
- námesačnosť (somnambulizmus)
- nočné pomočovanie sa, enuréza
- nepravidelný menštruačný cyklus, nepravidelná perióda
- vývoj pohlavných orgánov ženy
- otvorené rany, zranenia
- drsná pokožka tváre
- krvný výron, modriny
- opuchy žliaz
- bolesti chrbta, bolesti krížov
- reuma, reumatoidná artritída
- slnečný úpal
- bolesti brucha u dojčiat
- poranenie, pomliaždenie, úrazy úderom
- zdurenie lymfatických žliaz a ciev brucha
Použitie
Zápar
Jedna polievková lyžica drogy sa zaleje štvrť litrom horúcej vody a po vylúhovaní sa pije. Pri použití jednej čajovej lyžičky drogy na rovnaké množstvo vody vznikne chutný čaj, ktorý ani nepripomína liečivo. Na vonkajšie obklady možno použiť zápar z 2 – 3 lyžíc vňate a malého množstva horúcej vody.
Olej
Čerstvá vňať sa ponorí do olivového oleja a nechá sa macerovať niekoľko dní. Používa sa na natieranie zvonka.
Ľubovníkový kúpeľ
100 g čerstvej alebo 200 g sušenej vňate ľubovníka večer zalejeme studenou vodou, ráno prihrejeme a nálev cez sitko precedíme do kúpeľa. Kúpeľ pomáha na tras končatín. Doba trvania kúpeľa je 20 minút.
Zaujímavosti:
- Ľubovník bodkovaný sa predáva v lekárňach ako čaj, buď sypaný, alebo v nálevových vrecúškach.
- U niektorých ľudí vyvoláva citlivosť na slnečné svetlo, čo sa môže prejaviť sčervenaním kože alebo vyrážkami. Neodporúča sa preto spájať jeho užívanie s pobytom na slnku.
- Hypericín môže spôsobiť aj tzv. svetelnú chorobu dobytka.
- Druhy rodu Hypericum, s ktorými by si azda bolo možné ľubovník bodkovaný pomýliť (ako Hypericum maculatum a Hypericum tetrapterum), sa od neho odlišujú štvorhrannou stonkou a menšími, ťažko viditeľnými žliazkami v listoch.
- Liečivá sláva ľubovníka siaha až do starého Grécka. Stredoveký reformátor medicíny Paracelsus ho uvádza ako najlepší rastlinný liek sveta. Aj v dnešnej fytoterapii nachádza široké uplatnenie a jeho vynikajúce liečivé vlastnosti možno právom označit’ za výnimočné. Jeho účinná látka hypericín podporuje dýchanie buniek, čím zlepšuje látkovú premenu a prospieva všetkým orgánom tela.