Lopúch väčší

lopúch väčšíLatinsky: Arctium lappa
Česky: lopuch větší
Ľudovo: lapúň
Čeľaď: Astrovité

Charakteristika rastliny


Lopúch väčší je dvojročná rastlina. Má vretenovitý dužinatý koreň, na povrchu hnedý, vo vnútri biely. V prvom roku z neho vyrastá prízemná ružica veľkých stopkatých listov. V druhom roku vyrastá asi 100 cm vysoká, rozkonárená, ryhovaná a chlpatá stonka so striedavými vajcovitými alebo mierne srdcovitými listami, na rube plstnatými.

Rúrkovité päťpočetné kvety majú tmavočervenú, ružovú alebo bielu korunu a sú zoskupené do guľovitých úborov s priemerom asi 3 cm. Úbory sú usporiadané do chocholíkovitých metlín. Zákrovné listene sú zakončené odstávajúcimi háčikmi, ktoré sa po dozretí plodov zachytávajú na srsť zvierat, a tak zabezpečujú rozširovanie semien. Plod je sivohnedá plochá nažka.

Výskyt

Lopúch väčší rastie od nížin až po subalpínske pásmo pri cestách, na rumoviskách, pri plotoch, v opustených záhradách a v okolí hnojísk.

Zber a úprava

Zberá sa najmä koreň, niekedy aj listy a plody. Najviac účinných látok majú korene mladých rastlín zberané na jar, v marci alebo v apríli. Staré drevnaté a poškodené korene sa nezberajú. Koreň sa pred sušením opláchne a pozdĺžne rozreže.

Môže sa ponoriť na 3 minúty do vriacej vody. To uľahčí rýchle sušenie a nezníži sa obsah účinných látok. Suší sa v tieni na prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote 35 °až 40 °C. Po vysušení sa uschová na suchom mieste. Koreň však treba často kontrolovať a presušiť, pretože je hygroskopický.

Účinné látky

Lopúch väčší obsahuje zásobnú látku inulin, triesloviny, horčiny,sliz, menšie množstvo silice a fytoncídne látky.

Lopúch väčší a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Lopúch väčší sa používa vnútorne aj zvonka.

Zápar

Na vnútorné použitie sa pripraví z jednej čajovej lyžičky pokrájanej drogy  (byliny) a jedného pohára horúcej vody.

Odvar na umývanie vlasov

Pripraví sa povarekoreň lopuchaním jednej lyžice pokrájaného sušeného koreňa v pol litri vody 3 – 5 minút. Hneď sa pridá jedna lyžica zmesi zloženej z rovnakých dielov pŕhľavovej vňate, brezových listov, orechových listov alebo plodov a rumančekových kvetov.

Po 15-minútovom lúhovaní sa odvar precedí a vmasíruje ku korienkom vlasov po ich predchádzajúcom umytí šampónom a opláchnutí vodou.

Nakoniec sa vlasy odvarom prepláchnu. Pri lupinách sa kúra opakuje dvakrát týždenne. Ak sa namiesto koreňa použijú lopúchové listy, nevaria sa, iba sa zaparia.

Šťava z lopúcha

Šťava z lopúcha sa používa pri problémoch s pečeňou, žlčníkom, na liečbu žltačky atď. Na jar v  máji je zdraviu prospešné pitie šťavy z jeho listov. Lopúchové listy sa pomelú na mäsovom mlynčeku a vytlačí sa z nich šťava. Táto horká tekutina sa užíva 1 polievková lyžica priamo pred jedlom počas 1 týždňa a potom sa na týždeň liečba preruší a následne sa v nej zase týždeň  pokračuje. Liečba je veľmi efektívna a odporúča sa ju vykonávať každý rok.

Čerstvá šťava sa používa aj na liečbu hnisavých rán, popálenín, rán, vredov. Šťavu si uchováte s prídavkom alkoholu a medu v chladničke. Na pol litra šťavy z lopúcha sa pridá 150 ml alkoholu a 150 ml riedkeho medu a zamieša. Dospelí berú 1-2 lyžice 3-krát deZaujímavostinne pred jedlom.

Extrakt z lopúcha na liečbu obličkových kameňov a nádorov

1 čajová lyžička (cca 5 g) postrúhanej koreňovej dužiny sa zaleje 0,5 l horúcej vody a nechá sa postáť celú noc napr. v termoske. Takto pripravený a teplý nápoj sa pije počas dňa a je určený k liečbe obličkových a močových kameňov, gastritídy, žalúdočných vredov, na reguláciu látkovej výmeny, na liečbu malígnych a benígnych nádorov a krvácania.

Má schopnosť spomaliť rast nádorov. Používa sa aj na detoxikáciu organizmu po otravách ortuťou, bodnutí hmyzom a po uhryznutí jedovatými hadmi.

Zaujímavosti:

  • Podobne ako lopúch väčší možno zberať aj lopúch plstnatý (Aretium tomentosum) a lopúch menší (Aretium minus). Majú podobné účinné látky a rovnaké liečivé účinky. Všetky tri druhy patria medzi najstaršie liečivé rastliny rozšírené nielen v Európe, ale aj v Ázii, Afrike a v Amerike.
  • O zahnutých štetinkách suchých hlavičiek lopúcha sa hovorí, že boli inšpiráciou pri vynájdení zapínania na suchý zips.
  • V Japonsku sa lopúch väčší pestuje ako kultúrna liečivá bylina. Mladé listy sa pridávajú do šalátov alebo polievok. Jednoročné korene sa zase jedia surové, varené alebo pečené, pričom sa často používajú ako náhrada zemiakov. Koreňom lopúchu Japonci nahrádzajú koreňovú zeleninu ako je mrkva, petržlen či paštrnák.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button