Ľan siaty

ľan siatyLatinsky:  Linum usitatissimum
Česky: Len setý
Ľudovo: Ľan
Čeľaď: Ľanovité

Charakteristika rastliny


Ľan siaty je jednoročná, až 150 cm vysoká rastlina so vzpriamenou, oblou, husto olistenou a v hornej časti rozkonárenou stonkou. Listy sú sediace, striedavé, celistvookrajové, čiarkovito kopijovité. Stonky sú zakončené dlhostopkatými belasými (zriedka bielymi) päťpočetnými voľnolupienkovými kvetmi vo vrcholikových súkvetiach. Rozkvitajú vždy skoro ráno a ich korunné lupienky zväčša opadnú ešte pred poludním.

Plody sú guľato vajcovité tobolky, v ktorých dozrieva 10 lesklých, sploštených, žltohnedých až mahagónovohnedých vajcovitých semien.

Výskyt a pestovanie

Ľan siaty patrí medzi veľmi staré kultúrne rastliny. V súčasnosti ľan siaty už vo voľnej prírode nerastie . Pestoval sa už v starom Egypte a dodnes sa pestuje v mnohých krajinách sveta pre olejnaté semená a vlákno využívane v textilnom priemysle. U nás sa ľan siaty pestuje najmä v podhorských oblastiach bohatých na zrážky.

Zber a úprava

Na liečebne účely sa využívajú semená, ktoré dozrievajú v júli a po vymlátení sa nechajú dosušiť v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Ľanový olej sa získava lisovaním semien.

Účinné látky

Ľanové semeno obsahuje v zárodku (embryu) asi 30 – 40 % vysychavého oleja, ktorého hlavnými zložkami sú nenasýtené kyseliny linolová a linolenová. V osemení je sliz, ktorý pri napučaní viacnásobne zväčší svoj objem. Semeno obsahuje aj 1 % kyanových glykozidov, z ktorých najvýznamnejší je linamarín.

Ľan siata a jej liečivé účinky na:

Použitie

Macerát

Jedna až dve lyžice celých alebo rozdrvených semien sa ráno zalejú pohárom studenej vody a nechá sa stáť do večera. Zvyšky semien sa precedia a sliz napučaný vo vode sa vypije.

Ľanová kúra proti zápche

ľanové semenáDve lyžice ľanových semien sa zalejú mliekom, ovocnou šťavou alebo kompótom. Nechajú sa postáť a konzumujú sa dvakrát denne po polovici množstva ako súčasť stravy, ktorá sa upraví lak, aby obsahovala viac ovocia a zeleniny.

Počas kúry, ktorá trvá 3 – 4 dni, treba zvýšiť denný príjem tekutín na jeden a pol až dva litre.

Obklady

Celé alebo rozdrvené ľanové semená sa vložia do pláteného vrecúška a ponoria sa na 10 minút do horúcej, nie vriacej vody. Nechajú sa odkvapkať a teplé sa prikladajú zvonka pri bolestiach obličiek, močového mechúra a iných vnútorných orgánov.

Krém z ľanových semien oleja

150 g cottage cheese, 3 PL ľanového oleja, 1-2 PL čerstvozomletých ľanových semien a štipka čili papriky. Pri miešaní v mixéri pridať toľko vody, aby zmes zmäkla a mala krémovú konzistenciu.

Zaujímavosti:

  • Ľanové semeno sa používa ako pochutina v pekárstve cukrárstve a iných odvetviach potravinárstva.
  • Ľanový olej sa zväčša používa na technické účely, ako je výroba fermeže, lakov, tmelov, impregnačných hmôt, tlačiarenskej černe a iných.
  • Ľanové semeno (olej) sa vždy musí jesť spolu s potravinami bohatými na bielkoviny, ktoré obsahujú síru (syry, orechy, cibuľa, pór, cesnak, pažítka). Najlepšia kombinácia je ľanové semeno a cottage cheese, tvaroh či jogurt.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button