Komonica lekárska

Komonica lekárskaLatinsky: Melilotus officinalis L.
Česky: Komonice lékařská
Ľudovo: blúd, kadere sv. Jána, kameníček, komonica, suchotník, zánoviť, skalná ďatelina, kamenná ďatelina, horská lucerna, žltý kvietok
Čeľaď: Bôbovité

Charakteristika rastliny


Komonica lekárska je dvojročná bylina. V druhom roku vegetácie jej z podzemku vyrastajú rozkonárené, do 100cm dlhé stonky. Trojpočetné striedavé zúbkaté stonkové listy majú dva drobné prilistky a dlhé stopky.

Kvety sú usporiadané v pazušných a koncových strapcoch. Drobné žlté kvety majú päťzubý zvončekovitý kalich a päťlupienkovú korunu. Prijemne voňajú. Plodom je krátky holý vajcovitý struk.

Výskyt

Komonica je rozšírená od nížin až po vyššie polohy v celej Európe, Ázii, Severnej Amerike a v Afrike. Rastie pri cestách, na rumoviskách a kamenistých slráňach. Niekedy sa aj pestuje.

Zber a úprava

kvet komoniceZberajú sa kvitnúce vrcholčeky vňate na začiatku kvitnutia. Sušia sa pomaly v lieni, rozložené vo vrstvách alebo zväzkoch. Pri sušení nemá prirodzená ani umelá teplota presahovať 35 °C. Po odtrhnutí zo strapcov sa môžu zberať a sušiť aj samostatné kvety.

Kvitnutie: júl – september

Zber:  vňať jún – september, semená júl – september

Účinné látky

Mliečna šťava obsahuje viacero toxických alkaloidov. Z nich najúčinnejší je chelidonín, ktorý v menších množstvách tíši bolesti, ale zastavuje aj delenie buniek. Niektoré z alkaloidov sú silne toxické, najmä pre centrálnu nervovú sústavu. Komonica lekárska obsahuje okrem alkaloidov aj saponíny, silicu, živicu, flavonoidy, fytoncídy, organické kyseliny a vitamíny A a C.

Komonica lekárska a jej liečivé účinky: 

Použitie

Zápar na vnútorné užívanie

sušená komonica

Pripraví sa 15-minútovým lúhovaním dvoch lyžičiek
drogy (byliny) v pohári horúcej vody. Pije sa po dúškoch 1 – 2
poháre denne pri všetkých uvedených ťažkostiach.

Zápar na užívanie zvonka

Pripraví sa z dvoch lyžičiek drogy (byliny) a pol litra vody. Po krátkom lúhovaní sa používa ako kúpeľ alebo na obklady.

Komonicové víno 

Recept: do 1 litra kvalitného červeného vína naložíme na 10 dní 10 g sušenej vňate komonica, občas pretrepeme, potom zlejeme. Užívame 3x denne kávovú lyžičku pred jedlom po dobu 14 dní (v prípade prípravku dobre znášame, môžeme po 3-5 dňoch zvýšiť dávku až na 3x denne polievkovú lyžicu).

Neprekračujeme dobu 14 dní, ďalšie opakovanie minimálne po 3 mesiacoch, maximálne 4x ročne. Toto víno zlepšuje krvný obeh a regeneruje menšie cievy (červené popraskané žilky).

Zaujímavosti:

  • Pri užívaní treba dodržiavať uvedené dávky. Väčšie dávky a dlhodobé užívanie môžu pôsobiť toxicky a znížiť zrážavosť‘ krvi.
  • Komonicu lekársku si nemožno zameniť s inými podobnými druhmi, ak sa zberajú len rastliny so žltými a voňavými kvetmi.
  • Sušená komonica lekárska sa vkladá aj do šatníkov ako ochrana proti moliam.
  • Podobne ako komonica lekárska sa zbiera aj jednoročná komonica najvyššia (Melilotus altissimus), ktorá kvitne neskôr, ma tiež žlté a voňavé kvety, ale chlpatý struk.
  • Komonica biela (Mefilotus a/bus) s bielymi voňavými kvetmi sa nezberá, lebo je jedovatá a nie je liečivá. Šľachtená sa pestuje v niektorých krajinách ako krmivo pre kone.
  • Nezberá sa ani komonica zubatá (Meli/otus dentalus). Jej kvety sú sice svetložlté, ale nevoňajú. Na rozdiel od komonice lekárskej má prílistky na báze zúbkaté. Vyskytuje sa na slaných pôdach.
  • Komonicu môžme tiež primiešať do mastí proti kŕčovým žilám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button