Jablčník obyčajný

jablčník obyčajnýLatinsky: Marrubium vulgare
Česky: Jablečník obecný
Ľudovo: Jabĺčnik, Samaritánka
Čeľaď: Hluchavkovité

Charakteristika rastliny


Jablčník obyčajný je teplomilná a svetlomilná trváca bylina s rozkonárenou, asi 50 cm vysokou plstnatou stonkou. Listy sú krížmo protistojné, krátkostopkaté, vajcovité, na líci riedko a na rube husto plstnaté.

Po rozotretí medzi prstami vôňou pripomínajú jabĺčka. Biele až bledofialové kvety s rúrkovitým kalichom sú uložené v pazuchách listov v polguľovitých papraslenoch. Plody sú štyri podlhovasté lesklé tvrdky uložené v kalichu až do zrelosti.

Výskyt a pestovanie

listy jablčníka obyčajnéhoVyskytuje sa pomerne zriedkavo na južnom Slovensku a na južnej Morave v krovinách, pri plotoch a na rumoviskách. Pre potreby farmaceutického priemyslu sa pestuje v poľných podmienkach.

Zber a úprava

Z hľadiska ohrozenosti sa jablčník pokladá za zraniteľný druh. Preto sa zbiera iba kvitnúca vňať rastlín pestovaných v záhradkách alebo v poľných podmienkach. Zbiera sa od júna do septembra a suší sa v tieni. Má horkú chuť.

Účinné látky

Medzi liečebne významné látky bylinky s názvom jablčník obyčajný patrí horčina marubin, triesloviny, saponíny a fenolové deriváty.

Jablčník obyčajný a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Marrubium vulgarePripraví sa zaliatím dvoch lyžičiek posekanej drogy alebo čerstvej vňate pohárom horúcej vody.

Vypije sa počas dňa pri chorobách žlčníka, nepravidelnej činnosti srdca, vysokom krvnom tlaku alebo pri kašli.

Prášok

Pri zahlienení sa použije prášok z drogy v množstve asi 4 g denne.

Čerstvá šťava, listy

Nálev alebo prášok možno v čase zberu nahradiť čerstvou šťavou v množstve asi dve lyžičky denne. Posekané čerstvé listy jablčníka sa v ľudovom liečiteľstve žujú a pomaly prehĺtajú spolu s medom pri zápaloch hrdla a pri kašli.

Sirup

Proti kašľu sa uvarí sirup zo 100 g drogy, 500 g cukru a 750 ml vody.

Čajová zmes na zmiernenie srdcovej arytmie

Dve lyžice zmesi sušenej vňate jablčníka, kvetu hlohu, listu medovky, podľa možnosti vňate srdcovníka a koreňa valeriány sa zalejú pol litrom vriacej vody a nechajú sa 15 minút lúhovať. Čaj sa precedí a pije trikrát denne po tretine.

Jablčníkové víno

Výborným a tiež príjemným liekom je jablčníkové víno, ktoré všeobecne posiľuje organizmus, hlavne nervovú sústavu. Výroba je jednoduchá: 40 g rozomletej sušenej jablčníkovej vňate sa pridá do fľaše dobrého bieleho vína a nechá sa 10 až 14 dní vyluhovať.

Potom sa zleje, vňať sa vylisuje a obidve kvapaliny spolu sa prefiltrujú. Získaný roztok vlejeme do vypláchnutej fľaše a dobre uzatvoríme. Pije sa vždy pred obedom a pred večerou malý pohárik.

Zaujímavosti:

  • Jablčník obyčajný má vlastnosti podobné chinínu. Kedysi sa používal aj proti horúčke.
  • Obkladmi z čerstvej rozdrvenej vňate sa liečia hnisavé rany dobytka.
  • Posekané čerstvé listy jablčníka sa v ľudovom liečiteľstve žujú a pomaly prehĺtajú spolu s medom pri zápaloch a kašli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button