Hloh obyčajný a Hloh jednosemenný

hlohLatinsky: Crataegus laevigata a Crataegus monogyna
Česky: Hloh obecný
Ľudovo: Hloh
Čeľaď: Ružovité

Charakteristika rastliny hloh


Hloh obyčajný a Hloh jednosemenný majú veľmi podobnú stavbu častí tela aj liečivé účinky. Rastú ako kry alebo menšie stromy s tŕnitými konármi. Striedavé stopkaté lesklé listy má hloh obyčajný 3 až 5- laločné, hloh jednosemenný 5 až 7-laločné. Listy hlohu jednosemenného majú v pazuchách žilnatiny zväzočky chlpov, listy hlohu obyčajného sú bez chlpov.

Obojpohlavné biele kvety vo vrcholíkoch sa odlišujú počtom čneliek. Zatiaľ čo hloh obyčajný má v kvete 2 – 3 čnelky, hloh jednosemenný má iba jednu čnelku. Z kvetu hlohu obyčajného sa na jeseň vyvíjajú červené malvice s 2 – 3 kôstkami. Malvice hlohu jednosemenného sú podobné, ale majú iba jednu kôstku. Dozrievajú v septembri alebo októbri.

Výskyt

Obidva druhy sú rozšírené v celej Európe. Rastú najmä v nižších polohách, v suchých listnatých alebo zmiešaných lesoch, často na okrajoch lesov, v krovinách a pri cestách. Dobre znášajú kamenistú pôdu. Pestujú sa aj v záhradách a sadoch.

Zber a úprava

hloh obyčajnýZbierajú sa mladé nezdrevnatené konáriky spolu s listami a kvetmi na začiatku kvitnutia, alebo iba kvety, ktoré sú z liečebného hľadiska najcennejšie. Kvety aj plody sa rýchlo sušia v tieni.

Účinné látky

Hloh obyčajný obsahuje najmä flavanoidy, aminopuriny, krategolaklóny, triterpénové deriváty, triesloviny a saponiny.

Hloh obyčajný a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Pripraví sa z dvoch lyžičiek drogy a pohára vriacej vody asi 15-minútovým lúhovaním. Pije sa po dúškoch 2- až 3-krát denne.

Tinktúra

Crataegus laevigataPripraví sa preliatím rozdrobenej drogy, ktorá vypĺňa asi tretinu fľaše, liehom, slivovicou, vodkou a pod. V uzatvorenej fľaši sa nechá lúhovať 1 – 3 týždne na tmavom mieste pri izbovej teplote.

Môže, ale nemusí sa scediť, a uchováva sa v dobre zazátkovanej nádobe. Odporúča sa piť s vodou 20 – 25 kvapiek trikrát denne.

Čaj na srdce

Ku dvom dielom hlohu pridajte jeden diel medovky, srdcovníka a ľubovníka. Bylinky, ktoré si nemôžete nazbierať v okolí, zoženiete v bylinkárstvo alebo na internete. Čaj doslaďte medom a pite preventívne.

Zaujímavosti:

  • V parkoch sa vysádzajú mnohé introdukované, najmä americké druhy. V záhradách, sadoch a stromoradiach sa uplatňujú dekoratívne odrody hlohu obyčajného aj jednosemenného. Vyznačujú sa okrasnými variáciami farby a tvaru listov, kvetov a aj plodov. Z hľadiska liečebných účinkov sú však bezcenné.
  • So zreteľom na vzácne liečivé látky, obsiahnuté najmä v kvetoch voľne rastúcich druhov hlohu, treba ich zber všestranne podporovať.
  • Hloh dokáže organizmus celkovo upokojiť, môžeme ho preto odporučiť tiež pri problémoch s nespavosťou či v prípade nervozity a podráždenosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button