Fialka voňavá

fialka voňavá

Latinsky: Viola odorata
Česky: Fialka vonná
Ľudovo: Fialôčka, Sirôtka
Čeľaď: Fialkovité

Charakteristika rastliny


Fialka voňavá je trváca, 10 – 15 cm vysoká bylina s krátkym podzemkom, z ktorého vyrastajú 1 – 2 zakoreňujúce výhonky, listy a kvety. Dlhostopkalé listy s tmavozelenou srdcovitou a vrúbkovanou čepeľou vyrastajú z pazúch kopijovitých prílistkov na skrátenej stonke na vrchole podzemku. Odtiaľ vyrastajú aj hranaté stopky kvetov, ktoré majú v strede dva malé protistojné listence.

Ovisnuté fialové kvety sú obojpohlavné, päťpočetné, súmerné. Dolný korunný lupienok vybieha do malej dutej ostrohy. Kvety rozkvitajú v marci a v apríli, sú voňavé, ale spravidla neplodné. V júni až v auguste sa zvyčajne vyvíjajú menšie, takmer bezfarebné kvety, ktoré sa vôbec neotvárajú, oplodňujú sa vlastným peľom a vznikajú z nich plody – chlpaté tobolky so semenami.

Výskyt a pestovanie

kvet fialky

U nás sa vyskytuje najmä v nižších polohách na tienistých miestach v humusových lesoch a hájoch, pri plotoch a múroch.

Pestuje sa aj v záhradkách. Najlepšie sa rozmnožuje rozsádzaním zakoreňujúcich sa výhonkov.

Zber a úprava

Zbiera sa vňať, koreň a kvety. Podzemok s korienkami sa zbiera v septembri a októbri. Po vytrhnutí celej rastliny sa zakoreňujúce výhonky zasadia späť do pôdy, aby sa na stanovišti udržal dostatočný počet rastlín.

Podzemky sa sušia v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Vňať sa suší v rovnakých podmienkach ako podzemok. Zbiera sa v čase kvitnutia.

Účinné látky

V koreni a vo vňati sú účinnými látkami najmä saponíny, v kvete je voňavá silica a antokyány .

Fialka voňavá a jej liečivé účinky:

Použite

Zápar

Pripraví sa z 2 lyžičiek posekanej drogy a 2 pohárov vody a užíva sa denne pri kašli a chorobách dýchacích ciest, ako močopudný prostriedok a pod.

Výluh

Na vnútorné použitie sa pripraví z 2 lyžičiek posekanej, usušenej vňate a 2 pohárov studenej vody. Nechá sa macerovať 6 hodín. Zvonka sa môže použiť na vyrážky a ekzémy. Podobne možno použiť aj obklady z čerstvých pomliaždených rastlín .

Sirup

Proti kašľu sa pripraví zo záparu, na ktorý sa použije 50 g kvetov bez kalichov a 100 ml vriacej vody. Po 24 hodinovom lúhovaní sa do scedeného čaju pridá 150 g cukru a po 20-minútovom zahrievaní sa prefiltruje. Podáva sa po lyžičkách najmä deťom.

Čaj

Dve lyžice dobre premiešanej zmesi zalejeme pol litrom vriacej vody a necháme 20 minút prikryté vylúhovať. Čaj precedíme, podľa chuti osladíme medom a pijeme ho vlažný po malých dúškoch po celý deň.

Zaujímavosti:

  • Podobný liečivý účinok ako fialka voňavá majú aj fialka trojfarebná a fialka roľná. Pri obidvoch sa zbierajú vňať a kvety.
  • Pestované okrasné fialky (sirôtky) sa nezbierajú. Nezbierajú sa ani fialky s fialovými, nevoňavými kvetmi a dlhšími stonkami.
  • Z čerstvých kvetov fialky voňavej sa vyrába voňavá esencia pre voňavkársky priemysel. Na tento účel sa vyšľachtili osobitné odrody.
  • Fialka voňavá patrí medzi naše najstaršie liečivé bylinky. Spomínajú ju už Dioscoridos a Plínius, v ich časoch sa odporúčalo voňať ju pri bolesti hlavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button