Fenikel obyčajný
Latinsky: Foeniculum vulgare
Česky: Fenykl obecný
Ľudovo: Vlašský kôpor, Fenigeľ, Rímsky kôpor, Sladký kôpor, Vlašský kôpor, Úkrop, Fenikel horký, Fenikel sladký
Čeľaď: Mrkvovité
Charakteristika rastliny
Fenikel obyčajný je dvojročná až trváca bylina dorastajúca do vyšky až 2 m. Má mohutnú riedko rozkonárenú lysú stonku s listami mnohonásobne perovito delenými až na nitkovité segmenty.
Drobné sýtožlté kvety sú päťpočetné, obojpohlavné a usporiadané do zložených okolíkov. Plod je podlhovastá dvojnažka s piatimi rebrami, spočiatku sivastá, neskôr sivohnedá. Rastlina má typickú arómu.
Výskyt a pestovanie
Fenikel obyčajný pochádza zo Stredozemia. U nás sa pestuje zväčša v záhradách, ale aj na poliach ako korenina a liečivá rastlina. Rozmnožuje sa vysievaním semien. Výhodné je predpestovať sadenice v parenisku a potom ich vysadiť v spone 70 x 80 cm. Vyžaduje hlbokú, na živiny bohatú pôdu a slnečnú polohu. V zime niekedy vymŕza, preto sa musí prihrnúť.
Zber a úprava
Zbierajú sa plody. Na liečebné účely sa postupne odstrihujú zrelé okolíky. Ak sa fenikel použije ako korenina, zbierajú sa všetky okolíky v čase, keď už väčšina z nich dozrela, usušia sa a vymlátia. Sušenie prebieha pri teplote do 35 °C.
Účinné látky
Plody obsahujú najmä silicu, ktorej prevládajúcimi zložkami sú anetol a fenchón, kyselinu anízovú, pinén a iné. Práve tieto látky majú charakteristickú feniklovú vôňu.
Fenikel obyčajný a jeho liečivé účinky:
- nadúvanie
- trávenie
- kŕče žalúdka
- kŕče čriev
- tvorba tráviacich štiav
- dojčenie materské mlieko – stimulácia tvorby
- hlieny
- kašeľ
- choroby močového systému
- zrak
Použitie
Odvar
Dve lyžičky rozdrveného plodu fenikla sa krátko povaria v štvrť litri vody a nechajú sa lúhovať asi 15 minút. Pijú sa 2 šálky denne.
Pri nadúvaní sa malým deťom odvar riedi na polovicu vodou alebo mliekom a pri kašli sa osladí medom. Silný odvar sa používa na umývanie očí a obklady.
Prášok
Prášok z rozomletých plodov sa užíva v množstve asi 1 g dva až trikrát denne.
Použitie v kozmetike
Feniklový nálev sa užíva ako pleťová voda pre mastnú pleť. Ďalej ako prísada do vlasových vôd na umývanie vlasov. Silice izolované z feniklu sa dávajú do zubných pást, ústnych vôd, mydiel i vôd po holení.
Zaujímavosti:
- Vo farmácii sa fenikel používa najmä ako zložka mnohých čajov a špeciálnych liečivých prípravkov zmierňujúcich kašeľ a nadúvanie.
- Priemyselne sa vyrába feniklová voda a feniklový olej.
- Fenikel sa využíva aj v kozmetike.
- Často sa používa pri výrobe likérov.
- Ako korenina sa používa v cukrárstve do pečiva, zákuskov, pudingov, ale aj kompótov. Obľúbený je aj pri príprave rýb, polievok a omáčok.
- Jeho čerstvá vňať zjemní šalátové marinády a používa sa aj pri nakladaní uhoriek a zeleniny.
- Jej latinské meno pochádza od sena, ktoré pripomínala po vysušení tvarom listov aj vôňou. Žiadnou krásou nevyniká.