Fazuľa záhradná
Latinsky: Phaseolus vulgaris
Česky: Fazole záhradní
Ľudovo: Smraďoch
Čeľaď: Bôbovité
Charakteristika rastliny
Fazuľa záhradná je dobre známa a obľúbená pestovaná strukovina. Je to jednoročná bylina, ktorej kríčkovité formy dosahujú výšku až 50 cm a popínavé až niekoľko metrov. Listy sú perovito zložené, trojpočetné s vajcovitými celistvookrajovými končistými lístkami.
Kvety sa vyvíjajú v málokvetých strapcoch, sú päťpočetné a obojpohlavné. Biela, červená, ružová, žltkastá alebo bielo-červená koruna kvetov sa skladá z člnka, dvoch krídel a striešky. Fazuľa záhradná je zväčša samoopelivá, zriedka cudzoopelivá. Plody sú struky, z hľadiska veľkosti, tvaru, sfarbenia, ale aj počtu, tvaru, veľkosti a sfarbenia semien veľmi variabilné.
Výskyt a pestovanie
Fazuľa sa rozšírila do Európy z tropickej Ameriky. U nás sa pestuje zo semien veľa odrôd ako strukovina na poliach a v záhradách. V semenných bankách sa nachádzajú tisíce odrôd a foriem tejto rastliny. Na farmaceutické účely (z hľadiska liečebného) sú dôležité odrody s mäsitými žltozelenými strukmi.
Zber a úprava
Zbierajú sa struky vhodných odrôd v čase, keď sú semená zrelé, ale struky nie sú ešte celkom suché.
Semená sa vylúskajú a struky sa dosušia v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote 40 °C.
Účinné látky
Fazuľa obsahuje glukokinín, viaceré aminokyseliny (arginín, tryptofán, asparagín, tyrozín), flavonoidy, sacharidy, kyselinu kremičitú a minerálne látky.
Fazuľa záhradná a jej liečivé účinky:
- bohatý zdroj bielkovín
- hyperglykémia, vysoká hladina cukru v krvi – využitie pri cukrovke 2. typu (bežná cukrovka)
- zápal močových ciest
- zápal obličiek
- obličkové, močové kamienky a piesok
- vylučovanie kyseliny močovej z organizmu – dna
- reuma, reumatizmus, reumatoidná artritída
Použitie
Odvar
Pripraví sa zo štyroch hrstí vysušených rozdrobených strukov, ktoré sa nechajú niekoľko hodín napučať v dvoch litroch vody a potom sa voda varom odparí asi na pol litra tekutiny. Pije sa pred jedlom.
Zápar
Pripravuje sa z čajov obsahujúcich fazuľové struky, ktoré sa vyrábajú vo farmaceutickom priemysle.
Jedna polievková lyžica čajovej zmesi sa zaleje štvrť litrom vody a nechá sa vylúhoval‘. Čaj sa pije teplý trikrát denne.
Čaj
- oplodie fazule 5 (dielov)
- list čučoriedky 5
- vňať jastrabiny 4
- koreň (vňať) púpavy 5
- vňať žihľavy 2
- vňať vresu 2
- list brezy 2
Dve lyžice zmesi dáme do 1/2 l vody, privedieme do varu a krátko, najviac minútu, povaríme. Prikryté necháme potom asi 15 minút vylúhovať. Pijeme trikrát denne po tretine množstva.
Zaujímavosti:
- Mladé fazuľové struky sú cennou a výbornou zeleninou, vhodnou na prípravu polievok, omáčok, príloh a šalátov. Výhodne sa uchovávajú aj zmrazením po pokrájaní a krátkom povarení.
- Semená fazule obsahujú výživný legumín a škrob. Balastné látky zo semenných obalov sú cenné na úpravu peristaltiky čriev.
- Niektoré odrody fazule sa pre svoje pekné kvety a struky využívajú aj ako okrasné rastliny.
- Neznáša sa s hrachom, majú podobné nároky na pôdu. Nepestujeme ju s cibuľovinami (pór, cibuľa, cesnak), nerozumie si ani s feniklom.