Cesnak medvedí

cesnak medvedíLatinsky: Allium ursinum
Česky: Česnek medvědí
Ľudovo: Medvedí lenek
Čeľaď: Ľaliovité

Charakteristika rastliny


Nadzemná časť rastliny s názvom cesnak medvedí vyrastá z podzemnej podlhovaslej, 2 – 6 cm dlhej cibule. Má zvyčajne dva asi 10 cm dlhé a 3 – 5 cm široké listy, podobné konvalinkovým.

Trojhranná bezlistá stonka je zakončená riedkym okolíkom bielych kvetov. Plod je tobolka. Celá rastlina prenikavo vonia po cesnaku.

Výskyt

Rastie v tienistých vlhkých lesoch, lužných lesoch, pri potokoch a na mokrých lúkach od nížin až po subalpínske pásmo. V lužných lesoch tvorí rozsiahle porasty, často monocenózy.

Zber a úroda

Zbiera sa celá rastlina vrátane cibule. Využíva sa čerstvá, nesuší sa. Nakrájané listy možno zmraziť, zaliať bielym vínom alebo po vylúhovaní v liehu používať vo forme tinktúry. Najvzácnejší je však fakt, že ju príroda ponúka ako skorú jarnú pochúťku.

Účinné látky

Najtypickejšie účinné látky sú aminokyselina aliín a enzým aliináza. Tento enzým po poranení pletiva cesnaku medvedieho štiepi aliin na zapáchajúci alicin, ktorý ma antibiotické a iné liečivé účinky.

Ostatné účinné látky sú podobné ako v cesnaku kuchynskom. Obsahuje aj provitamín A, vitamíny skupiny B, C, PP, flavanoidy, slizovité látky, biokalalyticky účinné látky, fytoncidy a iné.

Cesnak medvedí a jeho účinky:

Používanie

Čerstvé listy, šťava

Čerstvé nadrobno posekané listy možno použiť ako jarnú zeleninu k chlebu, koreninu do polievky alebo upraviť ako prívarok či šalát. Na prečistenie tráviaceho traktu aj krvi sa odporúča piť 2- až 3-krát denne pol kávovej lyžičky šťavy z čerstvých listov.

Cesnakové víno

Dve šálky nadrocesnak medvedí ako pochúťkabno posekaných listov sa vo fľaši so širokým hrdom zalejú jedným litrom bieleho vína a vo vodnom kúpeli sa zahrejú asi na 50 °C. Po zazátkovaní sa zmes nechá dva tyždne stáť na svetlom mieste, potom sa precedí a po kalíšteku pije dvakrát denne nalačno.

Tinktúra

Pokrájané listy sa nasypú do polovice uzatvárateľnej nádobky, ktorá sa doplní 50- až 90-percentným liehom. Po dvoch až troch týždňoch lúhovania pri izbovej teplote sa tinktúra môže užívať po kvapkách alebo po kalíšteku ako preventívne liečivo.

Víno

Vezmeme plnú hrsť nadrobno nakrájaných listov rastliny s názvom cesnak medvedí, krátko ich povaríme v asi 1/4 l bieleho vína, osladíme podľa chuti medom alebo sirupom a každý druhý deň z neho pomaly po dúškoch popíjame.

Zaujímavosti:

  • Cesnak medvedí dostal svoje meno vraj aj preto, že je obľúbenou pochúťkou medveďov a spásajú ho aj domáce zvieratá.
  • biely kvet cesnaku medvediehoCenné výživné látky obsahujú aj ďalšie druhy cesnakov. Okrem cesnaku cibuľového a cesnaku kuchynského sa u nás pestujú najmä pór a pažítka.
  • Pór pravý – Allium ampelaprasum, subsp. parrum je dvojročná bylina a pestuje sa ako zelenina. Má podlhovasté cibule a stonky na báze obalené dlhými pošvami listov. Výborny je do polievok, ale aj ako samostatná súčasť zeleninových pokrmov.
  • Cesnak pažítkovy (pažítka) -Allium schoenoprasum l. subsp. schoenoprasum sa u nás pestuje aj v kvetináčoch. Jeho listy sa môžu postupne zrezávať a použiť do šalátov alebo nátierok. Niektoré poddruhy cesnaku pažítkového sa vyskytujú aj voľne v prírode.
  • Podporuje trávenie, reguluje činnosť žalúdka a zmierňuje kŕče. Pomáha správnej cirkulácii krvi v tele, účinkuje proti závratom a tlaku v hlave. Okrem toho znižuje pocity únavy a vyčerpania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button