Čakanka obyčajná

čakankaLatinsky: Cichorium intybus
Česky: Čekanka obecná
Ľudovo: Modrý kvet
Čeľaď: Čakankovité

Charakteristika rastliny čakanka obyčajná


Čakanka obyčajná je u nás veľmi známa a rozšírená trváca rastlina. Z jej vretenovitého, rozkonáreného bledožltého koreňa vyrastá v prvom roku prízemná ružica perovito zárezových listov.

V druhom roku vyrastá väčší počet vysokých stoniek s protistojnými sediacimi celistvými listami. Krásne jasnomodré obojpohlavné jazykovité kvety sú usporiadané v 1- až 3-početných koncových alebo pazušných úboroch. Kvety majú v priemere asi 4 cm. Plody sú vajcovité nažky. Celá rastlina obsahuje horké biele mlieko. Je medonosná.

Výskyt a pestovanie

U nás rastie ako burina pri cestách, na rumoviskách, násypoch, úhoroch a pod. Šľachtená sa pestuje ako okopanina. Rozmnožuje sa semenami.

Zber a úprava

čakanka obyčajnáZbierajú sa vňať a koreň. Svieža vňať spolu s kvetmi sa zbiera predpoludním a suší sa na tienistom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C.

Korene sa vyberajú zo zeme v septembri, októbri alebo na jar. Umyjú sa a rozkrájajú na 10 – 15 cm dlhé kúsky. Sušia sa v tieni.

Účinné látky

Čakanka obyčajná obsahuje najmä v mliečnej šťave laktucin, horčinu cichorín, intibín, namiesto cukru inufín, okrem toho cholín a v koreni aj silicu, živicu a triesloviny.

Čakanka obyčajná a jej liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Cichorium intybusJedna lyžička posekanej sušenej vňate sa preleje pohárom vriacej vody a pije sa trikrát denne.

Odvar

Jedna lyžička pokrájaného sušeného koreňa sa povarí v dvoch šálkach vody a pije sa pri ťažkostiach žalúdka aj pečene. Odvar z vňate sa môže prikladať na vredy a vyrážky.

Upražená čakanka

Upražený koreň pri teplote 140 stupňov Celzia nahrádza kávu – cigóriu. Tento spôsob využitia byliny je známy už z roku 1690 v Holandsku.

Zaujímavosti:

  • Z koreňa sa vo farmaceutickom priemysle získava inulín. Využíva sa vo výžive chorých na cukrovku. Z koreňov pestovaných rastlín sa vyrába náhrada kávy – cigória.
  • Mladé listy a ich púčiky sú v kuchyni vhodné na prípravu šalátu. Chutný čakankový vitamínový šalát sa môže pripraviť z mladých lístočkov čakanky, púpavy a mladých vrcholčekov pŕhľavy. Všetko sa nadrobno poseká, pridá sa rovnaké množstvo postrúhaného jablka, trocha citrónovej šťavy, medu a prirodného alebo hroznového cukru, zamieša sa a nechá postáť. Môže sa jesť aj s kúskom maslového chleba so syrom.
  • Čakanka obyčajná je podľa povesti zakliata panna, ktorá tak dlho márne čakala na svojho milého, kým sa vráti z vojny, až sa premenila na krásny belasý kvietok. Ľudia si však všimli, že niekedy rastie pri ceste aj čakanka s bielymi či ružovkastými kvetmi. A tak sa objavili aj nové povesti o dobrom človeku, ktorý bol zakliaty na bielu čakanku a hriešnom, zakliatom v belasej čakanke. V skutočnosti biele čakanky postihla mutácia génu zodpovedného za tvorbu belasého farbiva. Sú to teda mutanty s poruchou tvorby normálneho zafarbenia kvetu.
  • V starom Egypte bola považovaná za magickú bylinu, ktorá vraj dávala krásu a úspech. Čakanka si je vedomá svojej krásy. Akonáhle ju odtrhneme a hoc aj hneď dáme do vody, veľmi rýchlo zvädne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button