Betonika lekárska
Latinsky: Betonica officinalis
Česky: Bukvice lékařská
Ľudovo: Betonia, Babin zub, Bukvica, Bukovica
Čeľaď: Hluchavkovité
Charakteristika rastliny
Betonika lekárska je trváca, 20 – 60 cm vysoká bylina. Z podzemku vyháňa ružicu prízemných dlhostopkatých, vajcovito kopijovitých, vrúbkovaných, na spodnej strane chlpatých listov. Stonkové listy sú protistojné a krátkostopkaté.
Kvety majú zvončekovitý kalich, purpurovočervenú dvojpyskovú korunu a sú zoskupené do hustých koncových valcovitých klasov. Plodom sú štyri tvrdky. Je to medonosná rastlina.
Výskyt
Rastie na suchých a krovinatých stráňach a v riedkych lesoch od nížin až po subalpínske pásmo.
Zber a úprava
Zbiera sa horná časť vňate na začiatku kvitnutia a potom sa suší v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40°C.
Sušené kvety rastliny s názvom Betonika lekárska sú pichľavé, treba s nimi pracovať v rukaviciach.
Účinné látky
Obsahuje triesloviny, dusíkaté zlúčeniny (betonicín, stachydrín), horčiny, silicu, minerálne látky a iné, zatiaľ málo preskúmané látky.
Betonika lekárska a jej liečivé účinky na:
- problémy dýchacích ciest
- astma
- suchý kašeľ
- vykašliavanie krvi
- ženské ochorenia
- bolesti chrbta
- zápal močových ciest
- epilepsia
Použitie
Čerstvá šťava a vňať
Pri všetkých uvedených ťažkostiach sa užíva jedna lyžička šťavy s medom trikrát denne. Čerstvá pomliaždená vňať sa prikladá na opuchy a rany.
Zápar
3 – 5 g vňate sa zaleje 100 ml horúcej vody a používa sa pri zápaloch.
Prášok
Užíva sa v množstve 1 – 2 g trikrát denne. Zapíja sa vodou.
Tinktúra alebo víno
Droga, vypĺňajúca asi 1/3 fľaše, sa zaleje vínom alebo liehom a nechá sa lúhovať. Užíva sa dva až trikrát denne po 25 – 75 ml vína alebo 30 – 50 kvapiek tinktúry.
Univerzálny bylinný liek
Do päťlitrovej fľaše sa naleje lieh alebo pálenka, trocha sa zriedi vodou a postupne sa pridávajú čerstvo nazbierané posekané liečivé bylinky podľa vlastného výberu. Nemali by chýbať betonika, ľubovník, mäta, majorán, nechtík, palina, repík, zemežlč a pod. Keď je obsah hustý, pridá sa pálenka a premieša sa. Po sezóne sa obsah precedí, nechá sa usadiť a pozorne sa zleje alebo stiahne hadičkou. Tento zdravý aperitív môže nahradiť viaceré drahé lieky. Užíva sa iba po kališteku denne.
Čajová zmes proti dýchavičnosti
- vňať betoniky 5 (množstvo)
- vňať zemežlče 4
- vňať veroniky 4
- kvet slezu 4
- kvet sirôtky 3
- vňať ibiša 3
- vňať rebríčka 3
- kvet pľúcnika 3
- kvet podbeľa 3
Dve lyžice zmesi zalejeme pol litrom vriacej vody alebo mlieka a necháme vylúhovať 15 minút. Precedíme, osladíme podľa chuti, najlepšie medom, a pomaly pijeme trikrát denne pol až jednu hodinu po jedle.
Zaujímavosti:
- Niektorí liečitelia odporúčajú používať vňať do čajovej zmesi spolu s rebríčkom, číernohlávkom, nátržníkom husím a plodom bazy čiernej, najmä na bolesti kĺbov a chrbtice
- Venda la tonica et compra la betonica – sláva tohto sloganu, ktorý súvisí s touto rastlinou, siaha až do čias rímskeho cisára Augusta, ktorého osobný lekár ňou liečil až 47 chorôb.